דלקת גרון בהריון

חיסון שפעת בהריוןנשים בהריון צריכות לדאוג לבריאותן כערך עליון, כדי למנוע זיהומים במהלך ההריון. שימוש מופרז בתרופות יכול להזיק לאם ולעובר. יתר על כן, הריון עלול להחליש את המערכת החיסונית של האישה.

דלקת גרון בזמן ההריון יכולה להיגרם כתוצאה מזיהום ויראלי או חיידקי. אנטיביוטיקה נועדה לטיפול בזיהום חיידקי, חיסול הגורם ומניעת התפשטותו. ויתור על שימוש באנטיביוטיקה עשוי לגרור לסיבוכים רפואיים.

דלקת בגרון מסוג הסטרפטוקוקוס

דלקת בגרון במהלך תקופת ההריון היא תופעה נפוצה מאוד. הטיפול ניתן ליישום בצורה מהירה וחיוני, כדי להיפטר מגורם היווצרות הזיהום. אנטיביוטיקה מסייעת בחיסול חיידק הסטרפטוקוקוס הגורם לדלקת הגרון במרבית המקרים.

גורם הזיהום מועבר מאדם למשנהו. חיידקים מקבוצת הסטרפטוקוקוס פולשים לשכבת הרירית באזור הלוע ותוקפים את הבלוטות הסמוכות. דבר אשר עשוי לגרום לכאב גרון פתאומי, שקדים נפוחים ואדומים, כאבי ראש, הופעת כתמים לבנים הפרוסים בגרון או על מעטפת השקדים, חולשה ועייפות, קושי לבלוע, קדחת, הזעת יתר, אובדן תיאבון, קשיי נשימה וכאבי בטן.

שיטות איבחון

לצורך האיבחון הרופא יבצע תחילה בדיקה גופנית כשגרה, עם דגש על אזור הפה והגרון. תשאול רפואי מלא הכרחי לצורך אבחון מדויק. כמו כן, תילקח היסטוריה רפואית של המטופלת ובירור התסמינים הנוכחיים. בהמשך, דגימת משטח גרון ושקדים לזיהוי חיידק הסטרפטוקוקוס תעשה. בדיקת סטרפטוקוקוס הינה בדיקה מהירה לאבחון דלקת גרון. לעיתים, תידרש תרבית גרון.

במידה ובדיקת הסטרפטוקוקוס תצביע על תוצאה שלילית, אולם התסמינים מראים אחרת, הרופא עשוי לדרוש תרבית גרון ושקדים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי בדיקות סטרפטוקוקוס מהירות ואינן מדויקות ב-100 אחוזים.

טיפול- שימוש באנטיביוטיקה במהלך ההריון

כאב ואי נוחות בגרון הנגרמים על ידי חיידק הסטרפטוקוקוס, עלולים ליצור חוסר מנוחה ולהקשות על התפקוד היומי. אולם אין צורך להילחץ, הבעיה ניתנת לפתרון.

מומלץ להתייעץ עם רופא באופן מיידי ולמנוע את ההחמרה במצב. הרופא עשוי לבצע בדיקת תרבית גרון כדי לוודא כי אכן מדובר בחיידק הסטרפטוקוקוס ולהתאים את הטיפול הרצוי.

בדרך כלל האנטיביוטיקה מספקת מענה מהיר לבעיה. אנטיביוטיקות כמו צפלקסין, פניצילין ואמוקסיצילין, מאושרות לטיפול בחיידק. חשוב להקפיד אחר הוראות נטילת התרופה והמינון הנדרש. האנטיביוטיקות שצויינו משמשות אף לטיפול בדלקת סינוסים.

נטילת התרופה במינונים גבוהים מהנדרש עלולים להזיק לאם ולעובר. באופן דומה, צריכה במינון נמוך עשיה להסתיים בדלקות חוזרות ונשנות וגורמות לסיבוכים.

אנטיביוטיקה נועדה לחסל את החיידק ולסלקו מהגוף, ובדרך זאת מפחיתה את החום. כאב גרון הינו תסמין האופייני גם לזיהום ויראלי.

לכן, חשוב תחילה לאבחן את הגורם המדויק לדלקת במהלך ההריון. לעיתים צינון יכול לגרום לכאב גרון ונפיחות. אין צורך ליטול אנטיביוטיקה בעת צינון וכאשר מדובר בדלקת גרון ויראלית.

טרם השימוש בתרופות, חשוב לעיין בעלון התרופה ולבחון את ההמלצות לנשים בהריון וכך גם את תופעות הלוואי.

האם קיים טיפול ביתי?

תרופות מקבוצת הפרצטמול עשויות לשמש להפחתת חום אצל נשים בהריון. מומלץ להימנע משימוש באספירין במשך כל תקופת ההריון.

חשוב להישאר בסביבה חמה. מומלץ להימנע בצריכת משקאות קרים ולהרבות בנוזלים כמו מים, מרק, מיצים ועוד. הגדלת צריכת המים מסייעת להיפטר ביעילות מהרעלים בגוף. מים ונוזלים אחרים שומרים על איזון הגוף ומפחיתים בתורם את הסיכון לזיהומים.

כוס מים עם כפית מלח מסייעת בהקלת כאב הגרון. תה צמחים (קמומיל, ירוק, קינמון, לימון וג'ינג'ר) משמשים כמשככי כאבים טבעיים המסייעים להפחתת כאב הגרון.

שאיפת אדים חמים עוזרת להקלת גודש אף וכאב גרון. קערה חמה של מרק עוף, יכולה לספק אנרגיה והקלה על תסמיני דלקת הגרון.

חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת(בייחוד בקרב נשים בהריון) אשר כוללת ויטמינים ומינרלים חיוניים, הן לבריאות האם והן להתפתחות תקינה של העובר. אכילת פירות וירקות, אגוזים, ומזונות המספקים כמויות גדולות של מרכיבים מזינים כמו חלבונים, פחמימות שומנים ונוגדי חימצון, חשובים אף הם. תזונה נכונה מסייעת לגוף להילחם בגורם המדבק ובהחלמתו באופן טבעי.

דלקת בגרון – מדוע מצריכה טיפול?

חשוב לטפל בדלקת בגרון בייחוד במהלך תקופת ההריון משום שחוסר טיפול עלול להוביל למצבים חמורים כמו דלקת ריאות. כדי להימנע מסיבוכים רפואיים הנובעים מדלקת גרון, נשים הריוניות מוכרחות לקבל טיפול רפואי ותרופתי בהמלצת רופא בלבד ולהימנע משימוש בתרופות הנמכרות ללא מרשם. מנוחה הכרחית להחלמה מהירה.

ראו גם:

האם חיסון נגד שפעת עשוי לגרום להפלה?

חיידק הזיקה- חיידק טרופי מסוכן

דילוג לתוכן