האם יש קשר בין שפעת לדיכאון?

דיכאון בעקבות שפעת
דיכאון בעקבות שפעת

שפעת היא מחלה מאמללת המתבטאת בחום גבוה המלווה לסירוגין עם צמרמורות, וסיוטים מטרידים, כאבי ראש בלתי פוסקים וכאבי גוף, עייפות קיצונית, חולשה, או תשישות מלאה.

רוב התסמינים מתמקדים בחוסר נוחות בחזה ובגרון, חוסר יכולת לנשום היטב, ואם זו שפעת בטן, מתווספים תסמיני הקאות בלתי פוסקות ושלשולים, הפוגעים למעשה בשרירים שהופכים להיות מתוחים מאוד.

תסמין בלתי צפוי של שפעת: דיכאון

דיכאון נלווה לשפעת, כאשר הנגיף כבר מיצה את עצמו בגוף. חשוב לזכור, כי במיוחד אנשים שכבר אובחנו עם הפרעות מצב רוח, רגישים יותר למחלת הדיכאון הנלווית לשפעת, כאשר ציטוקינים (חלבונים קטנים המהווים את הבסיס לתקשורת בין תאי מערכת החיסון ובין תאים השייכים לרקמות הגוף) משתחררים מהגוף.

על פי כתב העת הרפואי של ניו אינגלנד, כאשר המערכת החיסונית נלחמת בפתוגנים, הציטוקינים מאותתים לתאים חיסוניים כגון תאי T ועוברים לאזור הזיהום. בנוסף, הם מפעילים תאים אלו ומגרים אותם לייצר ציטוקינים נוספים.

בעוד שכמות נכונה של ציטוקינים מסייעת להדיפת השפעת, הם גורמים אף לריקון רמות הסרוטונין, שהוא מוליך עצבי המשפיע על מצב הרוח, עיבוד זיכרון, שינה והכרה.

רמות מספקות עלולות לגרום לתוצאות פיסיות ופסיכולוגיות שליליות, כגון עייפות כרונית, חוסר תיאבון, חוסר יכולת הגוף לווסת את הטמפרטורה שלו כראוי, עצב, ירידה בהערכה העצמית, נסיגה חברתית ועצבנות. היות והציטוקינים מרוקנים את הגוף מסרוטונין כאשר הוא נלחם בשפעת, התסמינים מתבטאים בדיכאון בזמן הדרוש לגוף לשקם את עצמו לרמות הסרוטונין הראויות.

מדריך קצר להתמודדות עם התסמינים

הקפדה על שפע מנוחה ואכילת המאכלים הנכונים חיוניים בסיוע להתאוששות משפעת המלווה בדיכאון.

  1. מנוחה רבה ושתייה

בשפעת, חשוב מאוד לא לבצע פעילות מאומצת. קבלת מנוחה מספקת היא אחד הצעדים הטובים ביותר על מנת להשיב את הבריאות הגופנית והנפשית. אין לשכוח כוס תה עם מעט דבש המועיל לתסמיני הגרון והשיעול, ומפחית כאבים פנטסטי. וכמובן, מקלחת רותחת הודפת כל מצב של דיכאון.

  1. הקפדה על תזונה נכונה

והימנעות ממזונות שעלולים לגרום נזק. במקרה של שפעת בטן, תזונה עשויה להיות מעט מורכבת, ובמקרה כזה מומלץ לצרוך מזונות תפלים מאוד, כגון רסק תפוחים, בננות, יוגורט, לחם קלוי ואורז.

יש להתרחק ממשקאות אלכוהוליים ומזונות חריפים (מצער, נכון, אבל זה חשוב). יש להימנע גם ממוצרי חלב, בשר ומוצרים ממותקים מאוד.

יש לאכול מגוון נרחב יותר של מזונות כגון שעועית, תרד, אגוזים, קטניות, כרוב, ברוקולי ופירות הדר. מזונות אלו משפיעים על בריאות הגוף ומשפרים את מצב הרוח.

  1. ויטמיני B6 ו-B12

משמעותיים לשליטה בתסמיני דיכאון וזה נכון במיוחד במצב של שפעת. פסיכיאטרים ממליצים על קומפלקס ויטמיני B כתוספת חיונית ביותר לטיפול תרופתי.

יש לקחת אותם בצורת גלולה ובצורת מזונות נפוצים העמוסים בוויטמין חיוני זה, כגון דגני בוקר מועשרים בוויטמין B, תפוחי אדמה אפויים ובננות.

  1. יציאה החוצה

כשתסמיני המחלה מתחילים להתפוגג, מומלץ לצאת לפעילות גופנית מתונה, למשל הליכה של חצי שעה. פעילות גופנית הוכחה ביכולת שלה לשפר באופן משמעותי תסמיני דיכאון.

יש לזכור, כי אם תסמיני הדיכאון נמשכים למעלה משבועיים לאחר ההחלמה מהשפעת, או שהם הופכים להיות חמורים יותר, יש לפנות לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש באופן מיידי. דיכאון הוא מצב רפואי אמיתי ומסוכן המצריך טיפול ברגע שהוא הופך לבעיה.

דילוג לתוכן