טיפול בצינון

צינוןכמעט כל אדם מצונן מדי פעם, וחשוב מאוד להכיר את דרכי הטיפול המומלצות בצינון. באופן כללי, צינון אינו דורש טיפול כלשהו, וכמעט בכל המקרים מנוחה, נוזלים, וטיפול סימפטומטי מספיקים על מנת להחלים מהצינון תוך מספר ימים. במידה והתסמינים ממשיכים או המצב מחמיר יש לפנות באופן מיידי לרופא לבדיקה.

מנוחה

אנשים רבים אינם חשים במיטבם בזמן שהם מצוננים, ועל כן מנוחה משגרת היום יום מומלצת ביותר על מנת לעבור את הצינון בשלום.

הצינון עצמו גורם לעייפות ותשישות ומונע מהחולים לבצע פעולות פשוטות בצורה טובה. מכיוון שצינון נמשך לרוב מספר מועט של ימים בלבד, מומלץ בהחלט להיעדר מהעבודה או מהלימודים לפחות כאשר התסמינים משמעותיים, ולאחר מכן לחזור לשגרת החיים בהדרגה.

בנוסף, מנוחה תסייע לגוף להחלים מהר יותר ובצורה טובה יותר, ואף תזרז את החזרה לשגרת חיים תקינה וטובה כפי שהייתה לפני המחלה.

חשוב לזכור שצינון מדבק ביותר, ועל כן מנוחה בבית אשר תמנע כמובן את העברת הנגיפים והדבקה היא ההתנהגות ההוגנת ביותר כלפי החברים והקולגות.

נוזלים ורכיבים טבעיים

אנשים רבים מדווחים על כך שכאשר הם מצוננים שתיית נוזלים מסייעת לשיפור מצבם. במהלך הצינון מאבדים נוזלים על ידי נזלת והפרשות אחרות, וחשוב מאוד להחזירם בצורה טובה. מלבד מים ותה מומלץ גם לשתות נוזלים המכילים ערכים תזונתיים כמו מרק, מיץ פירות וכו'.

מזה דורות רבים, מרק עוף ידוע כמקל על תסמיני הצינון ולכן מומלץ מאוד. מחקרים הראו שלמרק העוף תכונות אנטי דלקתיות ויכולת להקלה על הגודש, ועל כן הוא יסייע מאוד לשיפור המצב.

בנוסף, ידוע שהוספת דבש לתה או לכל נוזל אחר מקלה על כאבי גרון ושיעול. הדבש הוכח כמקל על כאבי הגרון, מפחית את הליחה ומרגיע את השיעול, ועל כן מומלץ להוסיפו למשקאות שונים. כמו כן, תוספת של ויטמין C, אכיניצאה או אבץ יכולים לעזור גן כן.

תרופות לטיפול תומך

ניתן להקל על תסמיני ההצטננות על ידי מספר תרופות פשוטות, אשר רובן ניתנות ללא מרשם רופא. מדובר בתרופות יעילות ביותר, אשר לא גורמות לתופעות לוואי משמעותיות ומאפשרות הקלה נקודתית על תסמינים.

מלבד שיפור ההרגשה הכללית שימוש בתרופות השונות יכול לאפשר לחלק מהמצוננים יכולת תפקודית סבירה ושגרת יום תקינה, וכך ימנע מהם את הצורך בחופש מחלה.

חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא לפני תחילת השימוש בתרופות, גם אם הן נמכרות ללא צורך במרשם ובמיוחד במידה ואתם סובלים ממחלות רקע שונות (כמו סכרת, יתר לחץ דם וכו'). כמו כן, גם לנשים בהריון מומלץ להתייעץ עם הרופא טרם נטילת התרופות לצינון. התרופות העיקריות המשמשות לצינון הן:

משככי כאבים

שימוש בכל סוג של משככי כאבים, כמו אקמול, אופטלגין, נורופן, אדוויל וכו' יכול לסייע להקלה משמעותית על הכאבים השונים המופיעים בזמן הצינון. משככי הכאבים יעזרו בעיקר לכאבי הראש וכאבי הגרון ולהורדת חום במידת הצורך.

תרופות לכאב גרון

בכל בית מרקחת ניתן להשיג טבליות מציצה להקלה על כאבי גרון כמו סטרפסילס, לימוסין, קלגרון וכו'. טבליות המציצה מגיעות בטעמים שונים ומכילות חומרי אלחוש אשר מרגיעים את הכאב לצד חומרים אנטיספטיים אשר מטפלים במידה מסויימת במזהמים השונים.

תרופות לשיעול

רוב המצוננים סובלים משיעול, וניתן להקל עליו באמצעות שימוש בתרופות שונות. קיימים סוגים שונים של תרופות על פי סוג השיעול ועצמתו, כמו מוקוליט, סימפוקל, קודיקל וכו'. ניתן להשיג בבתי המרקחת סירופים טבעיים אשר מספקים יעילות מסויימת, אך במידה ואין שיפור יש לפנות אל הרופא על מנת להיבדק ולקבל מרשם לתרופה נגד שיעול בהתאם לסוג השיעול.

תרופות להקלה על גודש והפחתת נזלת

אחת התלונות הנפוצות ביותר של אנשים מצוננים, אשר גם נחשבת למגבילה ביותר מבחינת הפעילות היום יומית היא נזלת וגודש. במקרה זה, חשוב להבין שאין סיבה לסבול ושניתן לטפל בנזלת והגודש בצורה מהירה ויעילה על ידי תכשירים שונים ללא כל בעיה.

ניתן להקל על נזלת וגודש באמצעות טיפול מקומי הניתן על ידי תרסיסים וטיפות, כמו אלרין, אוטריווין או טיפות סליין. במידה והנזלת והגודש משמעותיים יותר, ניתן להשתמש בתכשירים סיסטמיים יעילים ביותר כמו סינופד. במקרים רבים, שימוש בתרופות כמו סינופד מייבש את הנזלת באופן מוחלט, והופך את החולים ממנוזלים ומוגבלים לפעילים.

תרופות משולבות

כיום ניתן להשיג תכשירים שונים המשלבים תרופות ממספר סוגים. התכשירים הנפוצים ביותר הם דקסמול קולד או דקסמול סינוס, ונורופן קולד & פלו. תכשירים אלה משלבים מספר תרופות בכדור בודד, ומתאימים בעיקר אם יש צורך לטפל במספר סימפטומים במקביל. במידה והתלונות ממוקדות יותר וקיים תסמין אחד בלבד (כמו לדוגמא רק נזלת), מומלץ מאוד להשתמש בתרופה ייעודית בלבד ולא בכדור משולב.

רפואה אלטרנטיבית

ניתן לטפל בצינון גם באמצעות טיפולים של רפואה משלימה, שמציעה שיטות אלטרנטיביות לטיפול בהצטננות. בין הטיפולים אפשר למצוא את הרפואה הסינית – שממקדת את הטיפול בצינון באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא.

דילוג לתוכן