נזלת – אחד מתסמיני השפעת

נזלת ושפעת
נזלת ושפעת

אדם הסובל מנזלת, שיעול וגודש באף, עשוי לבלבל לעיתים בין התסמינים המעידים על שפעת או נזלת. למרבה הצער, גם רופאים מתקשים לעיתים קרובות להבחין בין השניים, מאמר זה מספק מידע להבחנה בין שתי התופעות, כולל הגורמים, הטיפולים והתסמינים.

ההבדלים בין נזלת ושפעת

על מנת להבחין בין נזלת ושפעת, יש להבין את ההבדלים הדקים בין התסמינים והגורמים.

שפעת

נגרמת באמצעות מאות וירוסים שונים – כאשר אחד מנגיפים אלו חודר לגוף, המערכת החיסונית תוקפת אותו. חלק מתופעות התגובה החיסונית מתבטא בתסמינים קלאסיים של שפעת, דוגמת גודש באף ושיעול.

החיידקים הגורמים להצטננות הם מחלה מדבקת – החיידקים מופצים בעת התעטשות, שיעל או לחיצת יד של אדם נגוע. לאחר מספר שבועות, לכל היותר, המערכת החיסונית נלחמת בווירוס, והתסמינים נעלמים.

נזלת

נגרמת באמצעות מערכת חיסונית פעילה יתר על המידה, ובדרך כלל מעידה על אלרגיה לחומרים אותם מזהה הגוף בטעות כמזיקים, כגון אבק או חיידקים ותוקף אותם. הגוף משחרר חומרים כימיים דוגמת היסטמין, בדיוק כפי שהוא עושה במצב של שפעת. כתוצאה מכך אדם חווה נפיחות במעברי האף, נזלת והתעטשות. נזלת אינה נחשבת למחלה מדבקת.

אמנם קיימים מספר הבדלים בין שפעת לנזלת, אך בדרך כלל הם חופפים. ההבדל המשמעותי ביותר הוא ששפעת בדרך כלל אינה נמשכת למעלה משבועיים. אם אדם עדיין חווה את התסמינים לאחר תקופה זו, עליו להתייעץ עם רופא, לשם אבחון לתסמיני אלרגיה או סימן לבעיה רפואית נוספת.

מניעה וטיפול בנזלת ושפעת

היות והגורמים לתסמיני נזלת ושפעת משתנים, הם כרוכים בשיטות מניעה וטיפול שונות. על מנת למנוע תסמיני נזלת, יש להימנע תחילה מכל החומרים הנחשדים או המאובחנים כאלרגנים, ואם הנזלת אינה נובעת כתוצאה מאלרגיה, יש להימנע משהייה באוויר קר מידי, ולטפל באמצעות תרופות ללא מרשם שנועדו לייבש את האף, כגון דקסמול.

על מנת למנוע תסמיני שפעת, יש למנוע את חדירת הנגיף הגורם למחלה למערכת החיסון. מומלץ להתרחק מאנשים חולים, ולשטוף את הידיים לעיתים קרובות. אדם חולה צריך לכסות את פיו ואפו עם ממחטה ולא עם הידיים, בעת התעטשות או שיעול.

לא קיימת תרופה לשפעת או נזלת, אך ניתן להקל עליהן באופנים שונים.

הטיפול בתסמיני הנזלת

אנטיהיסטמינים – מטפלים בתסמיני גודש באף ונזלת.

תרופות נוגדות גודש – מפחיתות את הנפיחות בקרום הרירי של מעברי האף, ומקלים על תחושת החנק.

סטרואידים לאף – גם הם מפחיתים את הנפיחות במעברי האף, ומקלים על תחושת הגודש והתסמינים אחרים. תרסיס לאף, מסוג Nasacort, זמין ללא מרשם, והסטרואידים האחרים ניתנים במרשם.

הטיפול בתסמיני השפעת כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות ללא מרשם, כגון אדוויל או טיילנול, לטיפול בחום וכאבים, מנוחה מספקת ושתייה מרובה של נוזלים.

למרות שתסמיני הנזלת והשפעת נחשבים רק לעיתים נדירות לרציניים, הם עלולים לעיתים להוביל לבעיות אחרות. לדוגמה, הם עלולים לגרום לדלקות בסינוסים או דלקת באוזן. אם התסמינים מחמירים או שאינם משתפרים, יש להתייעץ עם הרופא.

ראו גם:

ההבדל בין צינון לאלרגיה

דילוג לתוכן