צינון – תסמינים

גורמים לצינון
גורמים לצינון

אין אדם שלא מכיר את תסמיני הצינון הכוללים נזלת. שיעול, כאבי גרון, כאבי שרירים קלים, עייפות קלה ותסמינים נוספים. לעומת מחלות אחרות (כמו שפעת), צינון גורם לתסמינים קלים ביותר אשר לא פוגעים בצורה משמעותית בתפקוד היום יומי ומאפשרים להמשיך את החיים כרגיל.

חשוב לזכור שגם כאשר מצוננים אין שום סיבה לסבול, וניתן לטפל כמעט בכל התסמינים על ידי תרופות, אשר רובן זמין ללא מרשם רופא.

נזלת והתעטשויות

אנשים מצוננים סובלים מנזלת קשה, אשר מפריעה להם מאוד ודורשת מהם לקנח את האף לעתים קרובות. ברוב המקרים, הנזלת מתחילה כשקופה ודלילה, והופכת לצהובה וסמיכה לאחר מספר ימים. צינון גורם גם להתעטשויות מרובות ולא נעימות אשר תורמות לא מעט לנזלת הרבה.

כאבי גרון

מצוננים רבים סובלים מכאבי גרון, אשר יכולים להפריע להם בבליעה ובדיבור. כאבי הגרון מופיעים לאחר הגעת נגיפי הצינון אל הגרון, מוחמרים בבליעה ובדיבור מאומץ, ומוקלים לאחר שתיית משקאות חמים ואכילת דבש. חשוב מאוד להימנע מדיבור בקול רם במידה ומופיעים כאבי גרון על מנת למנוע נזק נוסף למיתרי הקול.

שיעול

שיעול הוא אחד התסמינים החשובים והאופייניים לצינון, ומתאפיין בעיקר בשיעול יבש. אנשים מצוננים משתעלים לעתים קרובות, לרוב לאחר גירוי של מערכת הנשימה וסובלים מכך מאוד. לעיתים, השיעול יכול להיות גם ליחתי, אך אז חשוב לבדוק את המקור לבעיה. להקלה על השיעול ניתן להשתמש בתרופות נגד שיעול מסוגים שונים בהתאם לסוג השיעול (ליחתי או יבש) והמלצות הרופא.

גודש

גודש באף ובדרכי הנשימה הוא אחד התסמינים ה"מעצבנים" של צינון, אשר גורם לקשיי נשימה, דיבור מאנפף, הפרעה בחוש הריח והטעם ובעיות נוספות. הגודש הוא הצטברות של ליחה ותאי דלקת בדרכי האוויר העליונות, בעיקר במערות האף.

רוב האנשים הסובלים מגודש נושמים דרך הפה (במקום האף), סובלים מנחירות והופכים בשל הגודש למוגבלים מאוד. ניתן לטפל בגודש בקלות על ידי תרופות שונות כמו סינופד (אשר מתאים גם לנזלת), על ידי אדים, שתייה מרובה וסוגי טיפול נוספים.

כאבי ראש ושרירים קלים

למרות שכאבים נחשבים לתסמין אופייני לשפעת, גם הצטננות יכולה לגרום לכאבי ראש ולכאבי שרירים קלים. לעומת שפעת אשר גורמת לכאבים קשים ביותר, בהצטננות הכאבים הם קלים יחסית ולא דורשים לרוב טיפול. כאבי השרירים יתבטאו בעיקר ככאבי גב תחתון, צוואר וגפיים ויהיו יחסית קלים כך שלא יגרמו לכל מגבלה.

דמעת

הרבה אנשים מצוננים סובלים גם מדמעת – הפרעת דמעות מוגברת ללא סיבה מוצדקת אשר גורמת לעיניים אדומות ונפוחות. מקרים אלה מופיעים לרוב כאשר מדובר בצינון על רקע אלרגיה, אשר מתאפיין גם בגרד, פריחה ותסמיני אלרגיה אחרים כמו נזלת שקופה. לרוב אין צורך בטיפול כלשהו בדמעת, והמצב חולף לאחר שהצינון עובר.

מעט חום

בחלק קטן ממקרי הצינון יכולה להופיע עליית חום, לטמפרטורות של עד 37.5-38 מעלות. בניגוד לשפעת, אשר יכולה לגרום לעליית חום דרמטית של סביב 39-40 מעלות, צינון גורם לעליית חום קלה ולא משמעותית.

במקרים רבים, החום לא מתגלה כי החולים כלל לא מודדים אותו מכיוון שמרגישים טוב, ובכל מקרה אין לחום השפעה כלשהי על התקדמות הצינון וההחלמה ממנו. במידה והופיעה עליית חום, ניתן להוריד את החום על ידי שימוש באקמול, אופטלגין, איבופרופן ותרופות אחרות להורדת חום אשר ישפרו את ההרגשה הכללית.

עייפות קלה

צינון גורם לחולשה ולעייפות קלה, ואנשים מצוננים מרגישים שאינם במיטבם. לרוב הצינון לא גורם לחולשה קשה, ורוב המצוננים יכולים להגיע לעבודה ולתפקד באופן סביר במהלך היום. לעומת צינון אשר גורם לעייפות קלה אשר ניתן להסתדר איתה, שפעת מתאפיינת בעייפות קיצונית, אשר דורשת מנוחה בבית לשם החלמה.

דילוג לתוכן