שפעת בעונת הקיץ

שפעת בעונת הקיץ
שפעת בקיץ

שאלה המעסיקה חולים בשפעת במהלך הקיץ היא "מדוע חליתי במחלה, הרי קיץ עכשיו? התשובה לשאלה היא שניתן ללקות בשפעת במהלך כל תקופות השנה. אך עם זאת, הסבירות לחלות בשפעת בחודשי הקיץ עדיין נמוכה בהשוואה לעונות הקרות. קיימת נטייה לבלבל בין וירוס השפעת לוירוסים אחרים, אשר תוקפים את הגוף.

גאסטרואנטריטיס ווירוסים אחרים

גאסטרואנטריטיס המכונה בשם "שפעת הבטן" באופן שגוי, משפיע על מערכת העיכול ויכול להופיע במהלך כל ימות השנה. הוירוס גורם להקאות, שלשולים, חום, כאבי בטן וחולשה כללית הנמשכת מספר ימים. גאסטרואנטריטיס ושפעת חולקים תסמינים דומים אם כי הם שני מחלות שונות הנגרמות על ידי וירוסים שונים. כמו כן קיימת נטייה נפוצה לבלבל בין שפעת ומחלת דמוית שפעת. זאת אומרת, הגוף נדבק במחלה נגיפית אשר גורמת לתסמינים דומים לאלה של השפעת, אבל זה לא נגרם על ידי שפעת.

תסמינים לשפעת בקיץ

נגיף השפעת הוא נגיף שנתי , אולם התחלואה בו היא עם שכיחות גבוהה יותר בחודשי הסתיו והחורף . הנגיף  פולש לגוף דרך מערכת הנשימה – לאחר התעטשות, שיעול, או באמצעות מגע עם חפצים נגועים בהפרשות. חשוב להקפיד על רחיצת ידיים לאחר התעטשות ולפני קיום מגע עם אזור הפנים או האוכל, כדי למנוע את התפשטות השפעת והנגיפים הנוספים.

התסמינים האופייניים לשפעת הם חום, צמרמורות, כאבי ראש, שיעול, כאבי גרון , נזלת, כאבי שרירים, ולפעמים בחילות ושלשולים. וירוסים אחרים הפולשים לדרכי הנשימה, יכולים לגרום לתסמינים זהים, אולם אינם גורמים לשפעת.

כיצד ניתן לאבחן את שפעת הקיץ? האבחון מתבצע על בסיס הופעת התסמינים. בדיקות מעבדה קיימות אולם התהליך יקר וממושך.

טיפול מומלץ

ההמלצה העיקריות בעת השפעת הן מנוחה, צריכה נוזלים מוגברת  והמנעות משימוש בטבק ואלכוהול.  שפעת נגרמת על ידי וירוס, ולכן אנטיביוטיקה (כמו פניצילין) אינה יעילה. הטיפול בתסמיני השפעת כולל הפחתת כאבים וחום באמצעות תרופות ממשפחת הפרצטמול (אקמול).

לא מומלץ לילדים ובני נוער ליטול תרופות  המכילות חומצה אצטילסליצילית (אספירין) בעקבות הסיכון להתפתחות מחלה רצינית הנקראת תסמונת רייס. חולים הנמצאים בסיכון גבוה יכולים לעבור טיפול אנטי ויראלי  עם Oseltamivir. עם זאת השימוש בתרופות האלה ייעשה בשלבים מוקדמים כדי להגביר את יעילותו.

כיצד ניתן למנוע את התפשטות המחלה?

רחיצת ידיים תכופה במים חמים וסבון מקטינה את הסיכוי להדבקות בשפעת לאחר מגע עם משטחים מזוהמים. כמו כן, חיסון שפעת הכרחי לאוכלוסיות אשר נמצאות בסיכון מוגבר. אוכלוסיות אלה כוללות אנשים מעל גיל 65, חולים כרוניים או עובדים העוסקים בתחום הבריאות. טיפול שיגרתי נגד שפעת (חיסון נגד שפעת) הוא אמצעי הבקרה החשוב ביותר. כאשר שפעת מתרחשת, תרופה אנטי ויראלית יכולה לסייע ולמנוע את התפשטות הנגיף.

תזונה נכונה, שינה ארוכה ופעילות גופנית חיוניות עבור הבריאות והמערכת החיסונית. חשוב להקפיד על כיסוי האף והפה בעת שיעול או עיטוש. וירוס השפעת מתפשט במהירות מאדם לאדם.

מקרים בהם מומלץ לגשת לייעוץ רפואי

במקרים בהם מתעוררים קשיי נשימה, כאבים בחזה או שיעול שמייצר ליחה, מומלץ לגשת בהקדם לייעוץ רפואי לצורך התאמת טיפול. כמו כן,  חום הנמשך לפרקי זמן העולים על 3 או 4 ימים או חוםפ מעל 39 ˚ C, ובמקרים בהם לא חל שיפור לאחר שבוע, כל אלה מצריכים ייעוץ וטיפול רפואי.

האם מחלות שפעת קודמות מגנות על הגוף?

באופן כללי, לא. זני הווירוסים הגורמים לשפעת משתנים בתדירות גבוהה, לכן אנשים שנדבקו או חוסנו בשנים קודמות מפני נגיף השפעת,  עשויים להדבק בנגיף החדש. לכן, מתעורר הצורך להתחסן מדי שנה.

דילוג לתוכן