צינון או אלרגיה?

צינוןפעמים רבות קשה להבחין בין צינון לאלרגיה כאשר חווים נזלת, גודש באף ושיעול. למרבה הצער, לעתים קרובות קשה לדעת, גם לרופאים. אולם ניתן ללמוד יותר על הסיבות והטיפולים העונים על השאלות הרבות הנוגעות לשיטות הטיפול ולתסמינים של הצינון והאלרגיה.

מה הן הצטננות ואלרגיה?

הצטננות נגרמת על ידי מגוון רחב מאוד של וירוסים. כאשר אחד הוירוסים פולש אל תוך הגוף, המערכת החיסונית תוקפת את הנגיף כחלק מתגובת ההגנה האבולוציונית. חלק מהתופעות של תגובה חיסונית הן למעשה התסמינים הקלאסיים אשר מאפיינים את הצינון, כמו גודש ושיעול.

הוירוסים אשר גורמים לצינון עשויים להיות מדבקים.ההידבקות מתרחשת באמצעות התעטשות, שיעול, או מגע אחר. לאחר מספר שבועות, לכל היותר, המערכת החיסונית נלחמת בווירוס והתסמינים נעלמים.

אלרגיות נגרמות כאשר מערכת חיסונית פועלת ברגישות יתרה, זאת תגובה לא רצויה של הגוף לחומרים שונים. מסיבה כלשהי,הגוף מגיב לחומרים בלתי מזיקים  – חומרים כגון אבק או אבקת פרחים-ותוקף אותם.

הגוף משחרר חומרים כימיים כגון היסטמין, בדיוק כפי שהוא עושה כאשר נלחם בצינון. האלרגיה עשויה לגרום לנפיחות במעברי האף, נזלת, שיעול והתעטשות. אלרגיות אינן מדבקות אם כי עוברות בתורשה או לחילופין מתפתחות עם השנים לאחר חשיפה לאלרגן הגורם לרגישות יתרה.

ההבדלים בין השניים

צינון עלול להימשך מספר שבועות, בדרך כלל כשבועיים ומתרחש בחודשי החורף על פי רוב והוא כולל שלבי התפתחות של ההצטננות – מההדבקות במחלה ועד ההחלמה ממנה. התסמינים מופיעים מספר ימים לאחר ההידבקות בנגיף והם כוללים: שיעול, עייפות, כאב גרון, גודש ונזלת.

אלרגיה לעומת זאת, מתעוררת לאחר שהאדם נחשף לאלרגן ועשויה להימשך חודשים עד שנים. האלרגיה מתרחשת במהלך כל חודשי השנה, כאשר אלרגנים מסוימים עשויים להיות עונתיים בלבד. האלרגיה עשויה להתאפיין בנזלת, אדמומיות, גירוד ועקצוצים, עיניים דומעות וקשיי נשימה במקרים חריפים. אלרגיה אינה מאופיינת בחום.

מניעה וטיפול בהצטננות ואלרגיות

מאחר והגורמים לצינון ולאלרגיה הינם שונים, הטיפול בשתי התופעות מצריך אסטרטגיות שונות.
כדי למנוע את התפתחות תסמיני האלרגיה, יש להימנע מחומרים אלרגנים. אם קיימת רגישות לפרחים, מומלץ להישאר במרחבים סגורים בתקופות בהן קיימת האבקה רבה- תקופת האביב.

מספר אלרגנים נפוצים: אבקה, עובש, קשקשים שמקורם בבעלי חיים, אבק, מקקים ובעלי חיים אחרים (חתולים). כדי למנוע תסמינים המאפיינים את הצינון, חשוב להקפיד על רחיצת ידיים לעיתים קרובות. להתרחק מאנשים חולים, לכסות את האף והפה כשמתעטשים או משתעלים.

טרם נמצאה תרופה לטיפול באלרגיה או צינון. אולם קיימות דרכים להקלת התסמינים. שימוש באנטי היסטמינים, חוסם את השפעותיו של ההיסטמין, חומר טבעי הגורם לתסמינים כמו גודש ונזלת.חומרים נוגדי גודש, אשר מפחיתים נפיחות ברירית האף , משמשים להקלת הגודש ועל כן מקלים על פעולת הנשימה.

מומלץ להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופות ללא מרשם, במקרים בהם ידועה בעיה רפואית או רגישות לתרופות.

לטיפול בתסמיני אלרגיה, נעשה שימוש בתרסיס אף המכיל סטרואידים, אשר נועד להפחית את הנפיחות במעברי האף , להקלת גודש ותסמינים אחרים. בנוסף, קיימות זריקות לאלרגיה, הנקראות טיפול חיסוני, המכילות כמות קטנה של האלרגן.

עם הזמן, על ידי חשיפת הגוף לאלרגן, הגוף עשוי לפתח עמידות לאלרגן ולא לפתח תסמינים. אולם, השימוש באסטרטגיה זאת מוגבל לאלרגנים אחדים בלבד ואינו מיושם באפקטיביות זהה בקרב האוכלוסייה.

לטיפול בתסמיני צינון ניתן להשתמש בתרופות הפועלות נגד דלקות אשר אינן מכילות סטרואידים, כמו אדוויל. בנוסף, ניתן ליטול אקמול, לטיפול בחום וכאבים. חשוב להקפיד על שתיית נוזלים מוגברת ומנוחה כדי לאפשר לגוף להחלים בצורה יעילה ומהירה.

על טיפול והתמודדות עם אלרגיות קראו כאן>>>

Bionette נזלת אלרגית

דילוג לתוכן