אבחון שפעת

אבחון שפעתכאשר מתחילים התסמינים הראשונים של השפעת, רצוי ומומלץ לגשת לרופא. פעמים רבות, על ידי אבחון מוקדם ונתינת תרופות, המחלה עשויה להתקצר, ואיכות החיים תשתפר. באופן כזה, של אבחון מוקדם, יוכלו להיחסך ימי מחלה רבים, והדבקה של קרובי משפחה או מכרים אחרים בשפעת העונתית.

הכאבים ושאר התסמינים עלולים להימשך כ- 3-5  ימים, ולפעמים אף השיעול וחוסר האנרגיה יימשכו כשבועיים או אף יותר. השפעת יכולה להיות קשה לאבחון כאשר היא מתבססת על תסמינים קליניים בלבד, מכיוון שהסימפטומים הראשוניים של שפעת יכולים להיות דומים לאלו הנגרמים על ידי מזהמים אחרים לרבות, אך לא רק, לאדנווירוס, זיהומים בדרכי הנשימה, דלקת ריאות ועוד.

מה הם תסמיני השפעת הנפוצים?

האתגר הראשון באבחון המחלה היא אבחון התסמינים אשר מבטאים מחלה. הבעיה היא כי תסמין אחד או שניים עלולים להופיע, גם ללא נוכחות מחלה, מכיוון שהם מאד כללים ושכיחים.

תסמינים אשר יכולים לבטא את התפתחותה של השפעת, בדרך כלל יופיעו בשילוב מספר תסמינים כמו: כאב ראש, עייפות קיצונית, שיעול, כאב גרון, נזלת, כאבי שרירים, בחילות, הקאות ושלשולים) הרבה יותר נפוצות בקרב ילדים מאשר במבוגרים).

בנוסף לכך, במידה ואובחנה כבר שפעת, אשר תסמיניה הולכים ומחריפים, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל. תסמינים אלה עלולים להצביע על זיהום משני או בקטריאלי בשילוב שפעת.

יש להיוועץ עם הרופא או עם סמכות רפואית כאשר: ישנו חום שאינו יורד ונמשך יותר משלושה ימים, במקרה של קשיי נשימה, צפצופים בזמן הנשימה. גם כאשר מדובר על תינוקות צעירים, יש לדאוג יותר ולפנות לעזרה רפואית. כמו כן, שפעת עלולה להגביר את הסיכון לבעיות חמורות הקשורות במחלות כרוניות כמו COPD או סוכרת.

איך נעשה אבחון השפעת?

לרוב, אבחון השפעת נעשה על פי הסימפטומים שמציג החולה. במקרים מסוימים, הרופא עשוי גם לבצע בדיקות לאבחון שפעת ספציפיות ומדויקות יותר.

בדיקות אלו כוללות, בדרך כלל משטח גרון ותרביות לזיהוי נגיף השפעת. בדיקות שפעת מהירות עשויות לתת תוצאות לרופא באופן מהיר, כחמש עד 30 דקות.

הרופא עשוי להעדיף שימוש באבחונים אלה לפני רישום תרופה מסוימת, אולם הם חייבים להילקח כ-48 שעות מתסמיני השפעת הראשונים.

הזמינות והשימוש בבדיקות אבחון מהירות גדלו באופן משמעותי בשנים האחרונות. אושרו עד היום יותר מעשר בדיקות מהירות  ( Rapid influenza diagnostic tests)על ידי ה FDA.

אבחונים אלה שונים בכמה מובנים חשובים: כמה מהם יכולים לזהות וירוסים של influenza A & B ולהבחין ביניהם. כמה מהם יכולים לזהות וירוסים A &B  ללא יכולת להבחין ביניהם.

ברוב הבדיקות ניתן להשתמש במגוון רחב של סוגי דגימה, אולם רמת הדיוק תשתנה בהתאם (למשל משטח גרון לעומת ספוגית האף). כך שהבדיקות שונות זו מזו במונחים של רגישות וסגוליות.

משמעות האבחון המוקדם

ישנם גורמים רבים אשר יש לשקול בעת בחירת האבחון המועדף. למשל, בדיקות עם רגישות גבוהה וספציפיות תספק ערכים טובים יותר,  כמו כן, סוגי דגימות מסוימות עשויות לספק תוצאות מדויקות יותר.

יתרונן של בדיקות אלו היא בעיקרה לסייע לספקי הבריאות לאתר אוכלוסיות חולות ולמנוע במידת מה את המשך ההדבקה. כמו כן, איתור הנגיפים המיוחדים לעונה מבין מגוון נגיפים, מסייע לקובעי המדיניות ולמפתחי התרופות להיות ספציפיים יותר בהכנת החיסון לשנים הבאות, כחלק ממניעת המגיפה.

ישנן שתי תרופות נוגדות שפעת מומלצות לשימוש בארה"ב, והן טמיפלו ו-Relenza. טמיפלו (Tamiflu) הינה תרופה המאושרת למניעת שפעת בחולים צעירים ובתינוקות. Relenza מאושרת לטיפול בשפעת לגילאי  7 ומעלה.

שתי התרופות הללו עובדות טוב, רק במידה והן ניתנות כ-48 שעות מהתחלת תסמיני השפעת. הן עשויות, לעתים קרובות, להפחית את משך זמן השפעת, למרות שהן ניתנות לתקופה של חמישה ימים.

ראו גם:

בשורה??? ייתכן וחיסוני שפעת מפחיתים את הסיכוי לאלצהיימר

אבחון דלקת בגרון

דילוג לתוכן