שפעת בילדים

שפעתרוב האנשים הנדבקים בשפעת חווים תסמינים קלים, אשר אינם מצריכים טיפול רפואי או תרופתי, ומתאוששים בתקופה של עד כשבועיים. לאחרים, לעומת זאת, יש סיכוי גבוה יותר לחוות סיבוכי שפעת אשר בסיומם מצריכים אשפוז רפואי ולעיתים גורמים למוות.דלקת ריאות, ברונכיטיס, דלקות בסינוסים ודלקות אוזניים הן דוגמאות לסיבוכים הקשורים בשפעת.השפעת עלולה בנוסף, להחמיר בעיות בריאות כרוניות.

לדוגמה, אנשים הסובלים מאסטמה עלולים לחוות התקפי אסטמה, ואנשים המאובחנים באי ספיקת לב כרונית עלולים לחוות החמרה במצבם.

ילדים מתחת לגיל 5, ובייחוד תינוקות מתחת לגיל שנתיים, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בשפעת. לרשימת האוכלוסיות בסיכון נכנסים גם מבוגרים מעל גיל 65, נשים בהריון ואנשים הסובלים מחלות מערכתיות.

מהי שפעת?

שפעת היא דלקת בדרכי נשימה הנגרמת על ידי נגיף השפעת.התפרצויות שפעת מתרחשות בכל שנה, בדרך כלל בין אוקטובר לאפריל.מעת לעת, מתרחש שינוי משמעותי בנגיף השפעת, ואף אחד אינו חסין. כאשר מצב זה מתרחש, אנשים רבים ברחבי העולם לוקים בשפעת תוך מספר חודשים, מצב המכונה בשם מגיפה.

נגיפי שפעת נמצאים באף ובגרון. ילדים יכולים להידבק בנגיף מהאחים, הורים, בני משפחה אחרים, חברים בגן או מהמטפלות.

וירוסים מופצים בדרך כלל באחת משלוש הדרכים הבאות:

  • מגע ישיר כמו נשיקה ונגיעה עם אדם חולה. הוירוס משתקע באזור האף, הפה, העיניים או על העור.
  • מגע בחפץ מזוהם כמו צעצוע,ידית דלת או בחפצים אחרים. גורמי זיהום המובילים לשלשולים  וצינון, עשויים לשהות על משטחים  במשך שעות רבות.
  • חלק מהוירוסים מתפשטים באוויר כאשר אדם משתעל או מתעטש. טיפות מהשיעול או העיטוש עשויות להגיע לאף ולפה של האדם האחר.

כיצד ניתן לאבחן שפעת בילדים?

שפעת מתפשטת במהירות רבה יותר בהשוואה להצטננות, וגורמת לאנשים לתחושה ירודה. הצטננות בדרך כלל אינה משפיעה על הפעילות היומית של הילד, בניגוד לשפעת, בה הילד מרגיש עייף ומוותר על השגרה היומית. תסמיני שפעת אופייניים כוללים: חום פתאומי, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות קיצונית, שיעול יבש, כאבי גרון ואובדן תיאבון.

ילדים עם שפעת עשויים להציג סימנים הזהים למבוגרים החולים במחלה, אבל יכולים באותה המידה להציג הבדלים: יילודים ותינוקות נוטים לפתח חום גבוה ללא סימנים אחרים.

בדרך כלל החום הנמדד הוא מעל 39.5 מעלות צלזיוס וייתכן שיחוו פרכוסים.

בנוסף לכך, קלקול קיבה וכאבים. הקאות ושלשולים הם שכיחים בילדים צעירים יותר. כאבי אוזניים ועיניים אדומות גם הן נפוצות.במקרים מסוימים,קיימת נטייה לדלקת שרירים המורה הגורמת לכאבי גב.

טיפול בשפעת

מנוחה – מומלץ לשמור על מנוחה רבה ככל האפשר, חשוב להקפיד על צריכת נוזלים רבה וארוחות קטנות ומזינות.

במקרים בהם נמדד חום אצל הילד, מומלץ להלביש אותו בבגדים קלים ולשמור על טמפרטורת החדר כ- 20 מעלות צלזיוס. ניתן ליטול פרצטמול. איבופרופן משמש ילדים מעל גיל 6 חודשים. אלא אם כן הרופא מחליט אחרת, ניתן לתת את המינון המומלץ על האריזה, כל 4 שעות עד לירידת החום.

חל איסור בשימוש באספירין, או כל תרופה המכילה את החומר הפעיל בו, לילדים ובני נוער עם שפעת, כי זה יכול להוביל לפגיעה בכבד ובמוח (תסמונת ריי). קיימות תרופות המטפלות בשיעול וגודש באף. חשוב להתייעץ עם רופא כדי להתאים את הטיפול הטוב ביותר.

תרופות אנטיויראליות

אם הילד סובל ממחלת ריאות או מחלת לב, מחלות המשפיעות על המערכת החיסונית או מחלה כרונית אחרת שדורשת טיפול רפואי קבוע, וההורה חושד כי הילד חלה בשפעת, חשוב לעדכן רופא ילדים. הרופא ייבחר אם להעניק טיפול תרופתי אנטי ויראלי.

Mantadine, Oseltamivir ו- zanamivir הן תרופות אנטי ויראליות הנלחמות בשפעת. יעילות הטיפול גוברת אם התרופה נלקחת תוך 48 שעות מרגע הופעת התסמינים הראשונים.

דילוג לתוכן