תופעת צינון כרונית

צינון כרוניצינון הוא חלק בלתי נפרד מהחיים. התסמינים המאפיינים את הצינון נעים בין בינוניים עד קשים. הצטננות כרונית מהווה סיבה לדאגה. הבנת הגורמים להצטננות הכרונית היא צעד ראשון וחשוב בדרך הטיפול במניעתם.

הסיבות להצטננות לעתים קרובות מעוררות מחלוקת ואינן ברורות. אנשים רבים מאמינים כי חשיפה למזג אוויר קר היא גורם.מכאן מגיע שמה.

עם זאת, חוקרים לא הצליחו ליצור חיבור בין מזג אוויר קר וצינון. במקום זאת, בדומה למחלות אחרות כגון שפעת, הצטננות היא עונתית ומתרחשת בתדירות גבוהה יותר בחודשי החורף. מאחר שאנחנו נוהגים לבלות זמן רב יותר בבית בחודשי החורף, ובמקומות סגורים ובלתי מאווררים, החשיפה להצטננות גוברת, ומכאן הדעה הרווחת נמצאת כשגויה.

צינון הוא סוג שלוירוס מזן הרינווירוס ולכן מתרחש באופן ספונטני ומועבר מאדם לאדם. חשיפה לנגיפים אצל אדם אחר הנגוע בנגיף, היא הסיבה העיקרית לכל הצטננות, בדרך כלל באמצעות העברת רוק או הפרשות האף.

חוסר שינה הוכח כגורם המגביר באופן דרמטי את הסיכון להצטננות, משום שחוסר בשעות שינה עלול לפגוע במערכת החיסונית. מחקרים אחרים מצאו קשר בין צינון ומחסור בוויטמין D. מחסור זה עשוי לגרום למערכת חיסונית מוחלשת, אולם טענה זאת טרם הוכחה.

תסמינים

צינון כרוני הוא קובץ של תסמינים החוזרים על עצמם כמו נזלת, כאבי אוזניים, אף סתום, בעיות שמיעה, דלקות בגרון וכאבי גרון.

אוסף התסמינים עלול להעיד על בעיה פנימית בגוף. טיפול תרופתי הנועד לצינון מטפל ברובו בתסמינים ולא במקור הבעיה, לכן חשוב לחקור ולהבין את מקור הבעיה בראש ובראשונה.

צינון גורם לתחושה כבדה בגוף , דלקת / כאבים בכפות ידיים ורגליים, נזלת, וצרידות. צינון יכול להתרפא באופן טבעי. אולם אם נמשך מעבר לשבוע, מצריך טיפול. כאשר לא מטופל באופן הולם, הצינון יכול לגרום למחלה קשה וכרונית.

אחד הסימנים לצינון כרוני הוא גודש באף. אף סתום גורם לתחושה לא נעימה וגורם לקושי בשאיפת אוויר, דבר אשר עשוי להוביל לכאבי ראש, קושי בבליעה ואי נוחות כללית.

שיטות טיפול

צינון החוזר על עצמו שוב ושוב, נזלת הנמשכת תקופות ארוכות הם סימנים לצינון כרוני. צינון כרוני הינו מטרד רציני במרבית המקרים ואף מקשה על אורח החיים.

למרות השימוש הגובר בויטמינים, טיפות ותוספי מזון, הבעיה לא נפתרת. הנזלת היא תוצאה של חוסר איזון פנימי של הגוף. כדאי מאד לטפל במצבי נזלת ממושכת או צינון כרוני. הבשורה הטובה היא שאפשר לטפל, ולפעמים אפילו במהירות.

קיימות מספר גישות לטיפול בצינון הכרוני. הפעולה הראשונה והחשובה היא איתור מקור הגורם לצינון.

נזלת, או צינון כרוני, הן בסך הכל הפרשות שהגוף מפריש כדי לנסות להסדיר את חוסר האיזון הנוצר בגוף, בדיוק כפי שחום גבוה איננו מחלה אלא הדרך שבה הגוף מנסה לפתור בעיה ומצב של חוסר איזון.

אין צורך לייבש את הנזלת, כי ייבוש הנזלת תהיה ניסיון להעלים את הבעיה מעל פני השטח, אבל הנזלת חוזרת סימן ש הגוף טרם הגיע למצב מאוזן.

אחת הגישות היא טיפול הומאופתי אשר נועד לברר ולמצוא התאמה מדויקת של תרופה טבעית אשר תאזן את הגוף כדי להיפטר מהתסמינים האופיינים לצינון כרוני –  נזלת ועוד. טיפול הומאופתי מציע שימוש בצמחים טבעיים ספציפיים המטפלים בנזלת, שיעול יבש, חוסר מנוחה ועוד.

שיטה אחרת מערבת רפואה קונבנציונאלית. מחלות רבות (מחלות אף אוזן גרון בפרט) עלולות לגרום לצינון כרוני, על כן, על מנת לאתר את מקור הבעיה מומלץ לפנות לבירור רפואי, רפואת אף אוזן גרון בעיקרה.

דילוג לתוכן