שפעת והנקה

שפעת והנקהשפעת נחשבת למחלה נפוצה ביותר, ואינה פוסחת על נשים מניקות. נשים אשר ילדו בסתיו או בחורף נאלצות לעתים קרובות להתמודד עם העובדה שעליהן להניק את תינוקן בזמן שהן חולות.

הנקה בזמן מחלה אינה דבר פשוט, והיא גוררת קושי פיזי רב הכולל את הקושי הנובע מהמחלה עצמה, מתהליך ההנקה ומתקופת משכב הלידה והחיים כאם צעירה. ועל כן, מומלץ להתייעץ בנושא עם יועצת הנקה אשר תספק את המידע הרלוונטי ותייעץ על פי הצורך.

האם מותר להניק בזמן מחלה?

כאשר מדובר בשפעת, רוב הרופאים ויועצות ההנקה ימליצו להמשיך להניק למרות המחלה. למרות שהקרבה הפיזית בין התינוק לאמו בתהליך ההנקה יכולה לגרום להדבקה, יש הגורסים שבמקרים אלה אין טעם לחשוש מפני הדבקת התינוק, מכיוון שבכל מקרה הוא ייחשף לחיידקי אימו בצורה זו או אחרת.

בנוסף, בחלב האם יכולים להימצא נוגדנים כנגד השפעת או הצינון, אשר יגנו בהמשך על התינוק מפני המחלה. בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא לגבי נושא ההנקה, כאשר לעתים (ובמיוחד בתינוקות קטנים) ימליץ הרופא לשאוב את החלב על מנת לצמצם מגע מהאם ככל שניתן.

מומלץ שלא להפסיק להניק בתקופת המחלה

חשוב לזכור שהפסקת ההנקה בזמן המחלה יכולה לגרום למספר תוצאות לא רצויות הכוללות:

הזנה לקויה של התינוק

מחקרים רבים הראו שהתזונה הטובה ביותר לתינוק היא חלב האם. למרות כל הפורמולות המשוכללות והיוקרתיות, חלב האם עדיין נחשב לאפשרות ההזנה המומלצת ביותר, ועל כן אין לוותר על הנקה.

מלבד זאת, קיימים מקרים של חסרים תזונתיים זמניים בשל המעבר מחלב אם לפורמולה, הנובעים לרוב בשל טעויות בחישוב או טעויות בטכניקת ההאכלה.

תינוק שהיה רגיל לינוק כמות מסוימת של חלב אם לא תמיד יתרגל לפורמולה בצורה טובה, ועל כן יכול לא לאכול כראוי בימים בהם לא ינק.

כאבים בשדיים בשל גודש

נשים רבות מתלוננות על התפתחות גודש כואב בשדיים במידה ואינן מניקות. הגודש הוא בעצם הצטברות של חלב אשר לוחץ על רקמת השד וגורם לכאב. ניתן להקל על הגודש על ידי שאיבת החלב, אשר תגרום לריקון השד ולהפחתת הצטברות החלב.

איבוד היכולת להמשיך להניק

במקרים נדירים, בהם השפעת מתארכת מהרגיל או שהאם לא חוזרת להניק בזמן, הגוף יכול לאבד את יכולתו להניק. במקרים אלה, כמות החלב המיוצרת בשד תרד, והיכולת להניק את התינוק תיפסק. להפסקת הנקה השלכות רבות על בריאותו של התינוק ועל היחס בין האם לתינוקה, ועל כן לא מומלץ להפסיק להניק אלא אם כן קיימת אינדיקציה רפואית לכך.

חשיבות ההקפדה על שתייה מרובה

נשים מניקות חייבות להקפיד על שתייה מרובה ללא קשר לשפעת. בזמן ההנקה, הגוף מאבד נוזלים רבים ועל הנשים להשלים אותם באמצעות אספקת נוזלים קבועה. כידוע, אנשים הסובלים משפעת סובלים גם מאיבוד נוזלים מוגבר (בשל החום ועל רקע סיבות נוספות) ועל כן נאלצים לשתות כמות מים ונוזלים גדולה.

בנוסף, שתיית נוזלים ידועה כמקלה על סימני השפעת וכמשפרת את מצבם הכללי של החולים. ולכן, נשים מניקות חייבות להקפיד על שתייה מרובה על מנת להשלים את הנוזלים האובדים בשל ההנקה עצמה ובשל מחלת השפעת. מומלץ מאוד להקפיד ולהסתכל על השתן ולהמשיך לשתות עד שצבעו הופך לשקוף-צהבהב.

הימנעות מתרופות לייבוש ליחה

חלק מהנשים מדווחות על כך ששימוש בתרופות להקלה על גודש ולייבוש ליחה כמו סינופד ואחרות גורם גם ל"ייבוש" השד ולהפחתה בכמות החלב. במקרים אלו, מומלץ להימנע מהשימוש בתרופות אלה ולהתמודד עם הגודש, הנזלת והליחה בדרכים אחרות.

חשוב לזכור שקיימים כיום תכשירים משולבים המכילים בתוכם חומרים להקלה על גודש, כמו תכשירים מסוג "קולד" או "סינוס". במקרים אלה, חשוב כמובן להימנע מתכשירים אלה המכילים את החומרים המייבשים.

שאיבת חלב

נשים רבות יעדיפו (ובחלק מהמקרים בצדק) לא להניק את התינוק באופן ישיר בזמן שהן חולות אלא לשאוב את החלב ולהאכיל אותו בבקבוק. במקרים אלה, ניתן להימנע מהמגע הישיר בין האם לתינוק ובכך להפחית את הסיכון להדבקת הילד. לנשים אשר אינן מנוסות בשאיבת חלב מומלץ להתייעץ בנושא עם יועצת הנקה, אשר תספק הדרכה בנוגע לטכניקת השאיבה ולמכשירים המומלצים.

שאיבת חלב בנשים הסובלות משפעת מומלצת בעיקר לנשים עם תינוקות מתחת לגיל 3 שבועות, או לתינוקות הסובלים ממחלות רקע שונות כמו מחלות נשימה.

דילוג לתוכן