כאבי גב כתוצאה ממחלת השפעת

כאבי גבשפעת היא ככל הנראה מחלת החורף החמורה ביותר שישנה כשסך הכול מדי שנה בין עשרה לעשרים אחוז מהילדים בישראל חולים בשפעת. השפעת היא מחלה שמועברת על ידי נגיפים ומערבת בראש ובראשונה את דרכי הנשימה העליונות, כלומר את הריאות, את העץ הברונכיאלי ואת האף.

לאור זאת, במקרים רבים נוטים לבלבל בין השפעת לבין ההצטננות או ההתקררות, הבאה לידי ביטוי בתסמינים קליניים המזכירים מאוד את התסמינים המהווים את מנת חלקם של החולים בשפעת.

עם זאת, ישנם כמה הבדלים בין שפעת לבין הצטננות, הבאים לידי ביטוי בהסתמנות הקלינית של המחלות השונות כשבין היתר מדובר בכאבי הגב מהם בדרך כלל סובלים החולים בשפעת בלבד.

כאבי גב בקרב חולי שפעת

כאבי הגב שפוגעים בחולי השפעת נחלקים לשתי קבוצות מרכזיות להלן:

  • כאבי גב הקשורים להדבקה בנגיף השפעת באופן ישיר – אחד התסמינים החמורים של מחלת השפעת הוא כאבי שרירים באזורים שונים בגוף הקשורים ישירות להדבקה הנגיפית, בדגש על כאבי שרירים באזור הגב התחתון. הכאבים קשורים בין היתר לדלקת המתפתחת על רקע ההדבקה אך בהחלט יכולים להיות קשורים גם להתייבשות כתוצאה מהזעה מוגברת, שלשולים או הקאות. כמו כן במקרים מסוימים התכווצויות השרירים בגב התחתון קשורות למחסור באלקטרוליטים שונים כתוצאה מהקאות מרובות.
  • כאבי גב שהוחמרו בעקבות המחלה – בחלק מהמקרים מדובר בכאבי גב שהיו קיימים לפני ההדבקה בשפעת. במקרים האלה, בדרך כלל מתרחשת החמרה ברמת הכאב כשגם כאבים קלים מאוד יכולים להפוך לחמורים במיוחד במהלך המחלה. החדשות הטובות הן ששני סוגי הכאבים חולפים ברוב המוחלט של המקרים לאחר ההחלמה מהשפעת.

תסמינים נוספים מחוץ למערכת הנשימה

תסמינים נוספים האופייניים למחלת השפעת, המופיעים מחוץ למערכת הנשימה הם לדוגמה כאבי ראש, יציאות רכות, הרגשה כללית רעה המורגשת בכל הגוף, עייפות ניכרת, אובדן של התיאבון, בעיות שינה שונות, חולשה מוגברת, בחילות, הקאות ועוד.

כפי שניתן לשים לב, אף לא אחד מהתסמינים שהוזכרו לעיל הינו תסמין ספציפי של שפעת. הכוונה היא לכך שמדובר בתסמינים שיכולים להופיע גם על רקע של מחלות ובעיות רפואיות אחרות. הדבר נכון גם בנוגע לכאבי הגב, שעשויים להתפתח על רקע של שפעת אך אין זה מן הנמנע שיתפתחו על רקע של מגוון גורמים אחרים.

לאור כל זאת, בכל מקרה שבו מתפתחים כאבי גב, בדגש על הגב התחתון, חשוב מאוד לפנות לבירור רפואי על מנת שניתן יהיה להתחקות אחר המקור לכאבים. יש לפנות לבירור גם אם הכאבים הופיעו במהלך התקופה שבה החולה סבל משפעת וזאת כיוון שהקשר בין כאבי הגב לשפעת יכול להיות מקרי בהחלט.

כיצד ניתן לטפל בכאבי גב על רקע שפעת?

רוב התרופות הניתנות לחולי שפעת לא מביאות להקלה בכאבי הגב האופייניים למחלה והדבר נכון גם בנוגע לפעילות גופנית מאומצת. תחת זאת מומלץ לבצע תרגילי מתיחות פשוטים שלא דורשים מאמץ, לדאוג לצריכה הולמת של נוזלים ולהשיב לגוף את האלקטרוליטים שאבדו לו, במידה והחולה סובל מהקאות מרובות.

עם כל זאת, חשוב מאוד להקפיד על מנוחה מרובה ובמידת הצורך ניתן לפנות למעסה מוסמך או לעשות שימוש במשחות להרגעת שרירים ושיכוך כאבים.
סובל/ת מכאבי גב? מכשיר מיוחד לטיפול בדלקות חוזרות וכאב כרוני

דילוג לתוכן