מתי יש לשטוף ידיים ?

מתי לשטוף ידייםהבנת חשיבות השמירה על היגיינה בעידן המודרני, הפחיתה את החשיפה לחיידקים טובים ורעים, לשם חיזוק המערכת החיסונית, שהיא המנגנון של הגוף לשמירת הבריאות. אך למרות המודעות לשמירת ההיגיינה, חלה במהלך עשרים השנים האחרונות עלייה במקרי אלרגיה, ומומחים אינם יודעים להסביר בדיוק את הסיבה, והמספרים גדלים מידי שנה.

מחקרים מראים שחשיפה לחיידקים היא סיבה אפשרית אחת לאלרגיות, כמו גם תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, סביבה, שימוש באנטיביוטיקה, היסטוריה משפחתית של אלרגיות, וחוסר הקפדה על שטיפת ידיים קבועה.

היגיינת ידיים

כשבוחנים את יעילות שטיפת הידיים לעומת שימוש קבוע בג'ל חיטוי, יש להבין שפתוגנים אנושיים ופתוגנים אופורטוניסטים, נושאים רצפים ממדיים רבים במונחי הישרדות, והתנגדות לתרכובות כימיות מיקרוביאליות. לכן שטיפת ידיים קבועה אינה משפיעה על החיידקים ויכולת הישרדותם, ולא קיימת גישה אחת המתאימה לכולם כשמדובר בשליטה ומניעת מחלות הנובעות מחוסר הקפדה על שטיפת ידיים.

רחיצת ידיים קבועה עם סבון אולי אינה מרחיקה חיידקים עמידים, אך היא מונעת פיתוח ציסטות הנובעות מגדילת טפילים והטלת ביציהם. ככל שהחיידקים מתרבים יותר, כך הם נלכדים בקלות בין הסדקים והקמטים של העור.

מחקרים רבים מסבירים ששטיפת ידיים מאפשרת סילוק וירוסים ממשטחי העור, אך שטיפה מרובה מידי של הידיים, בנוסף לביצוע פעולות ניקיון כגון שטיפת כלים, שטיפת הבית, וכביסה, הכרוכות במגע עם מים חמים וסבון, מובילות בסופו של דבר לכאבים, התייבשות העור ופציעתו, גם אם משתמשים בחומרי ניקוי עדינים.

חיידקים ותכשירי ג'ל

לא תמיד ידוע אלו חיידקים מופיעים וחודרים לעור, ולא ניתן לקבוע אם מדובר בחיידקים מזנים חדשים או ישנים, ומהם הנזקים האפשריים העלולים להיגרם כתוצאה משהייתם על העור. מה שידוע הוא שחיידקים פיתחו עמידות למוצרי חיטוי לידיים כגון ג'לים ונוזלים אלכוהוליים.

לכן, כדי להגן על הידיים, יש להשתמש בכפפות כשמבצעים פעולות הכרוכות במגע עם משטחים או חומרים מזוהמים. אך השמירה על ההיגיינה צריכה להיות מאוזנת עם שמירה על בריאות העור, תוך הפחתת הסיכון הנובע ממריחת העור לעיתים תכופות מידי בחומרים כימיים ואלכוהוליים, האוטמים אותו.

מצד שני, שימוש בחומרי חיטוי לידיים יעיל בהריגה קלה ומהירה של מספר גדול של חיידקים, נגיפים ופטריות, שעדיין לא פיתחו עמידות נגד המוצרים. לכן מומלץ לשטוף פחות את הידיים עם סבון ולהעדיף את השימוש בחומרי החיטוי, לא יותר מפעמיים ביום. הרעיון הוא שפחות חשוב לחטא את הידיים על מנת להרוג חרקים, ויותר חשוב לשמור על בריאות העור, שכן עור בריא הוא המגן העיקרי מפני חיידקים.

היגיינת ידיים נטולת אובססיה

השגת מלוא היתרונות משמירה על היגיינת ידיים מתאפשרת באמצעות סקירה של הסיכונים מול היתרונות, בהתחשב בפעולות המבוצעות. כך למשל, עבודות גינון מצריכות הגנה על הידיים באמצעות לבישת כפפות, ובמהלך מחלה כגון שפעת או הצטננות, יש לשטוף את הידיים עם סבון לעיתים תכופות יותר מהרגיל.

כל אדם יכול וצריך לקבוע לעצמו את הכללים הנכונים עבורו לשמירה על היגיינת הידיים, כל עוד הוא אכן מקפיד על היגיינה באופן סביר ומתון שאינו הופך לאובססיה. יש לזכור להזין את העור עם קרם משקם בנוסף לשימוש בחומר חיטוי לידיים, שכן שימוש בחומרי ניקוי חזקים מזיק לעור הידיים אפילו יותר מהנזקים הנגרמים על ידי חיידקים.

דילוג לתוכן