טיפול בדלקות גרון

טיפולדלקת גרון היא תופעה שכיחה ביותר, ובאמצעות טיפול נכון ניתן להקל על הסימפטומים ולקצר את משך המחלה בקלות רבה. ראשית, חשוב להבחין האם מדובר בדלקת גרון נגיפית או חיידקית על פי סימנים אופייניים בבדיקה גופנית ועל ידי לקיחת משטח גרון.

על פי תוצאות הבדיקה ממשיכים בטיפול, כאשר דלקת גרון חיידקית תטופל תמיד באנטיביוטיקה, ואילו בדלקת נגיפית ניתן יהיה להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד. מלבד הטיפול התרופתי, ניתן להקל על דלקת הגרון על ידי דרכים רבות כמו דבש, תה חם, לימון ודרכים נוספות אשר יוזכרו בהמשך.

טיפול אנטיביוטי בדלקת גרון חיידקית

במידה ודלקת הגרון נגרמת על ידי זיהום חיידקי (בדרך כלל סטרפטוקוק), יש לטפל בה באמצעות אנטיביוטיקה למשך 10 ימים. למרות שהאנטיביוטיקה מסייעת במקצת להקלה על התסמינים ולקיצור משך המחלה, במקרים אלה מטרת הטיפול האנטיביוטי היא מניעת סיבוכים עתידיים כמו מחלת לב ראומטית.

ללא הטיפול האנטיביוטי, תגובה חיסונית של הגוף לחיידק יכולה לגרום נזק קשה ביותר למסתמי הלב, אשר יכול להשאיר את החולים עם אי ספיקת לב קשה. מסיבה זו, יש להקפיד על נטילת הטיפול למשך כל 10 הימים ולא להפסיקו גם אם כאב הגרון חלף.

גלולות מציצה

אחת הדרכים הפופולאריות והיעילות ביותר להקל על כאבי גרון היא באמצעות שימוש בגלולות מציצה, כמו סטרפסילס, למוסין, וקלגרון. גלולות המציצה מכילות בדרך כלל חומרי אלחוש אשר "מרדימים" את הגרון ומפחיתים את הכאב, וחומרים אנטי-ספטיים אשר אמורים לפגוע בפתוגנים המצויים בגרון.

חשוב להדגיש שמינון המרכיבים הפעילים בגלולות המציצה הוא נמוך ביותר, והשימוש בהן הוא כהקלה על הכאב בלבד ולא כחלק מטיפול לחיסול דלקת הגרון. בגלולות מציצה המכילות חומרי אלחוש, יש הממליצים לקחת אותן אחרי האוכל, מכיוון שבנוכחות האלחוש קיים חשש לנשיכה עצמית במהלך האכילה.

משככי כאבים

דרך יעילה נוספת להקלה על כאבי הגרון היא באמצעות משככי כאבים כמו אקמול, איבופרופן ואופטלגין. שימוש בתרופות אלה, אשר ניתן לרכוש ללא מרשם רופא ונחשבות לבטוחות לשימוש יכול להקל בצורה משמעותית על כאבי הגרון. לעומת גלולות המציצה, אמנם מדובר בתרופות בעלות השפעה סיסטמית אשר כביכול יכולות לגרום גם לתופעות לוואי שונות, אך עדיין מומלץ להשתמש בהן לפרק זמן מוגבל לטיפול בכאבי הגרון.

רוב משככי הכאבים הם גם בעלי פעילות להורדת חום, וחשוב לזכור שבמידה ומופיע חום בשילוב עם דלקת גרון אין להורידו באמצעות משככי כאבים אלא חשוב להיבדק על ידי רופא לשלילת דלקת חיידקית (המתאפיינת בחום).

דרכים טבעיות להקלה על כאבי גרון

מלבד התרופות והתכשירים שצוינו, ניתן כמובן להקל על כאבי הגרון באמצעות תרופות סבתא טבעיות הכוללות:

  • דבש – אנשים רבים הסובלים מדלקת גרון מדווחים על שיפור במצבם לאחר אכילת דבש. בדבש חומרים טבעיים שונים אשר מקלים על כאבי הגרון ומסייעים להקלה על הדלקת ועל כן מומלץ לאכול דבש או להוסיפו אל כוס התה.
  • שתייה מרובה – שתיית מים חשובה על מנת לשמור על הגרון לח ולמנוע התייבשות. בנוסף, שתייה חמה מסייעת להקלה על הכאב ועוזרת להקל על דלקת הגרון.
  • גרגור מי מלח – במקרים מסוימים גרגור מי מלח יכול להקל בצורה משמעותית על דלקת הגרון. הגעת המלח אל האזור הדלקתי פוגעת במזהמים ועל כן מסייעת להפחתת הדלקת, ועל כן מומלץ לגרגר מי מלח מספר פעמים ביום עד שהדלקת חולפת.
  • סוכריות מציצה ומסטיקים – פעולת המציצה והלעיסה גורמת להפרשה מוגברת של רוק ולהחלפת הנוזלים השונים בגרון. ועל כן, מלבד גלולות מציצה להקלה על כאבי גרון מומלץ מאוד למצוץ גם סוכריות או ללעוס מסטיקים, אשר יסייעו להגברת הרוק ולהקלה על הדלקת.
  • הימנעות מחומרים מגרים – חדירת חומרים שונים אל הגרון יכולה לגרות אותו ולגרום להחמרת התסמינים השונים, ועל כן, רצוי להימנע מחומרים מגרים ואלרגנים שונים כמו עשן סיגריות, זיהום אוויר, חומרי ניקוי וכל חומר אחר אשר גורם להחמרת הכאבים.
  • הפחתת דיבור ומנוחה – במקרים רבים של דלקת גרון קיימת גם מעורבות של מיתרי הקול, ועל כן חשוב מאוד להפחית דיבור ולהימנע מדיבור בקול רם. אימוץ מיתרי הקול בזמן דלקת גרון יכול לגרום להחמרת הדלקת ואף לפגיעה בלתי הפיכה במיתרי הקול, בעיקר באנשים אשר עוסקים בדיבור מאומץ לאורך היום יום כמו מורים. ועל כן, מומלץ ליידע את הסביבה בנוגע לדלקת הגרון ולהפחית את עצמת וכמות הדיבור עד שהכאב חולף.
  • שיטות מן הרפואה הסינית – הכוללות בין היתר טיפול באמצעות דיקור סיני, אכילת והכנת תכשירים מג'ינג'ר, אכילת צנון ועוד.

דילוג לתוכן