מחלת השפעת לאורך ההיסטוריה

מגפות שפעת בהיסטוריה
מגפות שפעת בהיסטוריה

רבים לא מודעים לכך, אבל נגיפי השפעת אחראים לכמה מהמגפות הקטלניות ביותר שידעה האנושות. במאמר זה נסקור בקצרה מספר התפרצויות של מגפת השפעת שקטלו את חייהם של אנשים רבים ובראשן מגפת השפעת שהתפרצה במהלך מלחמת העולם הראשונה וזכתה לשם "השפעת הספרדית".

השפעת הספרדית

השפעת הספרדית נגרמה על ידי זן אלים בצורה יוצאת דופן של שפעת ונמשכה שנה שלמה בין שנת 1918 לשנת 1919. סך הכול קטלה המחלה לפי ההערכות בין חמישים למאה מיליון בני אדם ברחבי העולם. מאחר וספרד לא לקחה חלק במלחמת העולם הראשונה ולא הייתה קיימת בה צנזורה מחמירה במיוחד, בזמן אמת המגפה זכתה בה לפרסום רב באופן יוצא דופן ולפיכך נקראה בסופו של דבר בשם זה.

הדיווחים הראשונים על חולים במחלה הגיעו בתחילת שנת 1918 מארצות הברית ובאפריל הגיעו דיווחים רבים נוספים מצרפת שם פגעה המחלה בנוסף לחיילים בריטים, אמריקאים וצרפתים גם באוכלוסייה המקומית.

בחודש מאי הגיעו דיווחים על כך ששמונה מיליון בני אדם נדבקו בשפעת בספרד לבדה. רק כדי לסבר את האוזן בנוגע לממדי המחלה נציין כי במהלך 25 השנים הראשונות לקיומה של מחלת האיידס נפטרו ברחבי העולם עשרים וחמישה מיליון חולים כתוצאה מהמחלה אך בעקבות השפעת הספרדית נפטרו עשרים וחמישה מיליון חולים תוך עשרים וחמישה שבועות בלבד מיום ההתפרצות שלה.

ממדי מגפת השפעת הספרדית

שליש מאוכלוסיית ארצות הברית נדבקה בשפעת וכחצי מיליון בני אדם חולים נפטרו. בבריטניה הלכו לעולמם 200 אלף חולים, בצרפת 400 אלף ובאוסטרליה נפטרו עשרת אלפים חולים. בהודו הלכו לעולמם 17 מיליון בני אדם שהיוו חמישה אחוז מהאוכלוסייה.

באזורים רבים בעולם אוכלוסיות של ערים שלמות הושמדו וחיי היומיום שותקו באזורים רבים בעולם. בחלק מהמקומות הנגועים נאלצו לקבור את המתים בקברים המוניים שנחפרו על ידי מכונות כיוון שבערים רבות גם הקברנים הלכו לעולמם כתוצאה מהידבקות בנגיף.

מגפת השפעת בשנת 2009 (שפעת החזירים)

בחודש מרץ 2009 התקבלו דיווחים על נגיף שפעת חדש מסוג A ששייך לזן H1N1 שהדביק אנשים רבים במקסיקו ובמקומות נוספים בדרום אמריקה.

במהלך החודשים הבאים התגלו מקרים נוספים של אנשים שחלו במחלה ועד לאוגוסט 2009 התפשטה המחלה המדבקת בכל רחבי העולם. למרות שלא מדובר על שפעת חזירים קלאסית ולמעשה הנגיף שאחראי למחלה לא פוגע בחזירים כלל, בכל זאת זכתה המגפה לכינוי שפעת החזירים וזאת בשל העובדה שהנגיף האחראי לה הכיל מקטעים של נגיף שפעת שפוגע בעיקר בחזירים.

כבר בחודש יוני של שנת 2009 הכריז ארגון הבריאות העולמי על שפעת החזירים כמגפה עולמית ועד חודש פברואר נדבקו בה יותר ממיליון וחצי בני אדם בכל רחבי העולם.

קרוב לעשרים אלף חולים בשפעת החזירים נפטרו עד לשנה זו בעיקר בעקבות הידרדרות של המחלה והתפתחות של מחלות אחרות בדגש על דלקת ריאות חמורה. בישראל לבדה אובחנו למעלה מעשרת אלפים חולים במחלה עד שנת 2010 ונרשמו קרוב למאה מקרי מוות של חולים.

שפעת הונג קונג

שפעת הונג קונג היא מגפת שפעת שהתפרצה בשנת 1968 ובארצות הברית לבדה נפטרו ממנה קרוב לארבעים אלף חולים עד שנת 1969.

שפעת זו נגרמה בעקבות זן חדש של נגיף שנקרא A(H3N2) שקטל הרבה פחות בני אדם מנגיף השפעת שהיה אחראי למגפת השפעת הספרדית.

עם זאת, מאז התגלה לראשונה ועד לכתיבת שורות אלה הוביל הנגיף למותם של קרוב לחצי מיליון בני אדם בארצות הברית לבדה. מגפות נוספות ראויות לציון שקצרה היריעה מלפרט אודותיהן הן השפעת האסייתית (1957-1958) והשפעת הרוסית (1977).

דילוג לתוכן