שפעת ספרדית – מחלה שהתפשטה ב-1918

מהי שפעת ספרדית? על המחלה שהכתה ב1919
מהי שפעת ספרדית? על המחלה שהכתה ב1919

עד כה אף חוקר אינו בטוח היכן בדיוק הכתה השפעת הספרדית לראשונה. על פי ממצאיהם של חוקרים אחדים, השפעת הספרדית מקורה בסין, בעוד אחרים מפנים את ממצאיהם דווקא לעיירה קטנה בקנזס.

המקרה הראשון התרחש בפורט ריילי, מוצב צבאי בקנזס שבו הוכשרו מתגייסים טרם נשלחו לאירופה כדי להילחם במלחמת העולם הראשונה.

בכל שנה, וירוס השפעת תוקף חולים רבים. השפעת החדשה, באופן ייחודי פגעה דווקא באוכלוסיית הצעירים הבריאים, והפכה לקטלנית במיוחד בקרב אותם הצעירים. השפעת הקטלנית התפשטה במהירות ברחבי העולם, הדביקה מאה מיליון בני אדם והרגה מעל לחמישה אחוזים מאוכלוסיית העולם.

מאפייני ותסמיני המחלה

מאחר והשפעת הספרדית הייתה המגיפה הראשונה במאה, השירותים הרפואיים אשר היו זמינים דאז, עבור ההתמודדות עם המחלה, לא סיפקו מענה ראוי למחלה. תחילה, תסמיני השפעת הספרדית אובחנו ככולרה או מחלת דנגה.

נמצא כי מקור התסמינים הוא תוצאה של פעילות יתרה של הציטוקינים. המונח מתייחס לכמות עודפת של תאים חיסוניים הפועלים באזור מסויים בגוף.

מספר מקרי המוות שנגרמו על ידי דלקת ריאות במהלך המגיפה, היה גבוה באופן מפתיע. זוהי דלקת בקטריאלית אשר ניתן להיתקל בה לעיתים קרובות כזיהום משני במסגרת מחלת השפעת.

תסמינים נוספים בשפעת הספרדית היו דימום של קרומים ריריים שונים, כולל את אלה הנמצאים באף, במעי, בקיבה ועוד. ניתן היה להיתקל בדימום באזור האוזניים ולאבחן היווצרות של כתמים אדומים או סגולים על הגוף, עקב שטפי דם.

חלק מהחוקרים מאמינים שנגיף H1N1 הוא שגרם לשפעת הספרדית אשר הועברה ישירות מזני ציפורים אחדות לבני אדם.

אחרים מאמינים כי הנגיף עבר שינוי (מוטציה) ראשוני על מנת להתאים את עצמו לחיות מבוייתות כמו חזירים ובהמשך, הותאם לבני אדם.

מאפיין נוסף של המגיפה היה: הרוב המכריע של החולים היו צעירים, כאשר רוב מגיפות השפעת, פוגעות דווקא בקשישים ותינוקות. סיבה אפשרית לכך שהמבוגרים חלו פחות במחלה, היא כי התפתחה אצלם חסינות בשל מגפת השפעת הרוסית שפרצה בשנת 1889.

התפשטות המחלה

עשרים וחמישה אחוזים מקורבנות השפעת נהרגו במהלך השבועות הראשונים להתפשטות המחלה.

חוקרים טוענים כי ההתפשטות המהירה התרחשה בעקבות תנועת החיילים במלחמת העולם הראשונה על פני חלקים נרחבים של כדור הארץ.  נגיף H1N1 היה פתוגני מאוד בטבעו וכך למעשה התפשט ביתר קלות בקרב מספר רב של אנשים.

המחלה אף התפשטה לחלקים מרוחקים יותר על פני כדור הארץ כמו אלסקה ואזורי הקוטב. הודו, קנדה, ארה"ב, בריטניה וצרפת נמנו בין המדינות ,שסבלו משיעור משמעותי של תמותה.

עד כה, לא הוכרה מגיפה אשר פגעה במספר כה רב של אנשים כמו השפעת הספרדית. אפילו מחלות כמו איידס גבו קורבנות בקצב הרבה יותר איטי. לכן, השפעת ספרדית הינה המאורע הרפואי הגדול בהיסטוריה.

שפעת כיום

שפעת החזירים, או בשמה המקצועי Influenza-A/H1N1, הינה מחלה הנגרמת ע"י זן חדש של נגיף  אשר התגלה לראשונה באפריל 2009 במקסיקו, ומאז נפוץ באופן מהיר בעולם כולו.

המחלה התפשטה באופן מהיר ביותר וחרף הנסיונות לבלום את התפשטותה, היא פרצה את כל המחסומים והתפשטה לכל העולם.

מסיבה זו, חודשיים לאחר שהתגלה לראשונה הנגיף, הוכרזה המחלה על ידי ארגון  הבריאות העולמי  כ"מגפה עולמית". לארץ הגיעה המחלה לראשונה כבר בחודש הראשון לגילויה על ידי מטייל שחזר ממקסיקו.

הסיבה העיקרית להיערכות הבינלאומית והחשש מפני שפעת החזירים הינו תקדים אשר התרחש לפני כ-90 שנה: מגפת שפעת קטלנית בשם "השפעת הספרדית", השפעת הקטלנית ביותר שתועדה.

ראו גם:

שפעת העופות

שפעת בקיץ

דילוג לתוכן