שפעת החזירים בשילוב עם השמנת יתר

987בחודש מרץ, 2009, דווח על זיהוי של וירוס שפעת A מתת הזן H1N1 שלא היה ידוע עד לשנה זו. בשנה זו דווח לא רק על זיהוי הנגיף, אלא גם על ההתפשטות המהירה שלו כשתוך מספר חודשים לאחר הופעת הדיווחים הראשונים, הצליחה המחלה להתפשט בכל רחבי העולם. כבר בחודש יוני באותה השנה הכריז ארגון הבריאות העולמי על המחלה כמגפה וזאת למרות שברוב המקרים גרמה המחלה לתסמינים קלים מאוד.

למעשה לא ניתן להבדיל בין תסמיני שפעת החזירים לתסמינים של שפעת רגילה, שכן תסמיני המחלה ברוב המקרים כוללים כאבי ראש, חום גבוה, חוסר תיאבון, תשישות, כאבי בטן, כאבי גרון, קוצר נשימה, נזלת, שיעול, כאבי שרירים וצמרמורות. עם זאת, ישנם חולים הנמצאים בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכי המחלה שעלולים להוביל למותו של החולה.

השמנת יתר כגורם סיכון לסיבוכי שפעת החזירים

בחודש יוני, 2009, נמצא כי השמנת יתר מהווה גורם סיכון לסיבוכים של שפעת החזירים. החוקרים שגילו את הממצא דיווחו על כך שמתוך עשרה חולים שאושפזו בבית חולים במישיגן (ארה"ב) כתוצאה מסיבוכי השפעת, תשעה סבלו מהשמנת יתר, כאשר שבעה מתוכם סבלו מהשמנת יתר חולנית. עשרת החולים סבלו מאי ספיקה נשימתית וטופלו באמצעות מכונות הנשמה ושלושה מהם הלכו לעולמם בבית החולים.

בחמישה מהחולים שאושפזו נמצאו קרישי דם בריאות, סיבוך שלא היה מוכר בקרב החולים בשפעת החזירים עד אז וכמו כן שישה מהמאושפזים סבלו מאי ספיקת כליות. נתונים דומים, הקושרים בין השמנת יתר לסיכון גבוה לסיבוכים של שפעת החזירים הגיעו ממקומות נוספים ברחבי העולם כמו לדוגמה קליפורניה, מקסיקו וקנדה.

עדיין לא ברור מה הוא המנגנון שקושר בין השמנת יתר לבין העלייה בסיכון לסבול מסיבוכי שפעת החזירים, אך ישנן כמה תיאוריות שהוצעו בנושא. כך לדוגמה ידוע כי התגובה האנטי ויראלית באדם הסובל מהשמנת יתר איטית יותר בהשוואה לתגובה האנטי ויראלית באדם הנמצא במשקל תקין. בנוסף, השמנת יתר במקרים רבים מאוד מחבלת באיכות השינה של הסובלים ממנה וכתוצאה מכך מערכת החיסון עלולה להיפגע.

דילוג לתוכן