תסמונת פי-פאפא (pfapa)

תסמונת פי-פאפא (pfapa)תסמונת פי-פאפא, שמופיעה אצל ילדים, דומה, מבחינת הסימפטומים שלה לדלקת גרון וזו גם הסיבה מדוע אבחונה מורכב הרבה יותר.

הורים רבים מגיעים לרופא המשפחה עם ילדיהם, לאחר שהופיעו אצלם תסמינים הזהים לדלקת גרון, כמו חום גבוה, שקדים מודלקים וגם בלוטות צוואר נפוחות, ורק לאחר אבחון מעמיק מגלים שמדובר בתסמונת פי-פאפא, תסמונת אוטואימונית.

הסימפטומים הנלווים לתסמונת

תסמונת פי-פאפא היא תסמונת שכיחה מאד בקרב ילדים, כשהגורמים לה עדיין לא ברורים. היא נחשבת לאחת ממחלות החום הנפוצות, מחלות חום שנוטות לחזור על עצמן שוב ושוב בתקופת הילדות בשל ערעור מערכת החיסון, האופיינית לגילאים הצעירים. התסמונת מופיעה לרוב בטווח הגילאים שנתיים עד 4 והיא באה לידי ביטוי בתצורות שונות.

לרוב, התסמינים העיקריים שלה יהיו: חום גבוה, בלוטות צוואר נפוחות, פצעים בפה וגם אפטות ואי תגובה לאנטיביוטיקה. התקף המחלה נמשך בדרך כלל כ – 4 ימים בלבד, כשישנה חזרתיות על כך בטווח של כל 6 שבועות לרוב. מעבר לכך, יסבול הילד, החולה במחלה, מסימפטומים נוספים, כמו כאבי שרירים, כאבי ראש, תיאבון מופחת או חוסר תיאבון.

מה שיכול להרגיע את ההורים הוא העובדה שמדובר בתסמונת החולפת מעצמה וללא כל טיפול, דבר הקורה לרוב עד גיל 6. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם היא נמשכת גם עד גיל 10 ובמצבים מסוימים יכולה אפילו לתקוף מבוגרים, אם כי מדובר בדבר נדיר במיוחד.

אבחון וטיפול

מדובר, כאמור, במחלה מחזורית. כלומר, כזו החוזרת על עצמה בכל 6 שבועות לערך. אבחון התסמונת נעשה תוך שלילת מחלות חיידקיות שונות. נוטלים מהילד משטח גרון, בעזרתו ניתן לשלול את המחלות האפשרויות. במקביל, יתבקשו הוריו לבצע מעקב מדויק אחר התקפי המחלה, ולאחר בחינת מעקב זה במשך תקופה של מספר חודשים, ניתן יהיה להתחיל במתן טיפול נקודתי לפעוט.

הטיפול הוא סטרואידים, הניתנים לפעוט במינונים הנקבעים על ידי רופא הילדים עצמו. במצבים מסוימים יינתן מינון סטרואידים באופן חד פעמי כדי למנוע התקפים עתידיים. לצד הטיפול הקונבנציונאלי, מוצע כיום גם טיפול הומאופתי משלים, העוזר בחיזוק המערכת החיסונים ומאפשר ריפוי יעיל יותר.

הוא איננו מיועד אך ורק לצורך התמודדות עם הסימפטומים הנלווים לתסמונת, אלא מתייחס גם לגורמים שלה. אחד היתרונות הבולטים בטיפול ההומאופתי הוא העובדה שהוא איננו מלווה בתופעות לוואי והוא טבעי לחלוטין. הטיפול מוצע על ידי מטפלים מקצועיים, המתמחים בכך, והוא מותאם באופן נקודתי לכל ילד, תוך התייחסות לתסמינים שמהם הוא סובל ולמצבו הבריאותי באופן כללי.

חשוב לדעת

תסמונת פי-פאפא, בניגוד למחלות ויראליות שונות, היא איננה מחלה מדבקת. זו איננה מחלה עונתית וגם לא מחלה פסיכוסומאטית. תסמונת זו איננה מחייבת אשפוז והיא לא מושפעת מגורמים סביבתיים שונים. היא כאמור חולפת מעצמה בתוך 3 עד 4 ימים וחוזרת שוב לאחר 6 שבועות. מכיוון שמדובר בתסמונת נפוצה מאד בגילאים הצעירים, מומלץ להורים להיות ערניים ובמידה והם מגלים תסמינים המזכירים דלקת גרון,

שחוזרת על עצמה שוב ושוב, כדאי לבצע רישום של החזרה כדי לאפשר קבלת טיפול הולם. לצערנו, ובשל אבחון לקוי, מקבלים ילדים הסובלים מהתסמונת אנטיביוטיקה, שאיננה עוזרת או עוברים ניתוח מיותר לכריתת שקדים. טיפול באמצעות סטרואידים הוא המענה הנכון והוא יכול גם למנוע או להקטין את ההתקפים החוזרים ואת כל הסימפטומים הנלווים להם.

דילוג לתוכן