ניתוח הוצאת שקדים

ניתוח הוצאת שקדיםניתוח להוצאת שקדים הוא הליך כירורגי להסרת השקדים, שתי בלוטות קטנות הממוקמות בחלק האחורי של הגרון. הם מסייעים לתאי דם לבנים להילחם בזיהום, אך לעיתים הם עצמם מפתחים זיהום.

דלקת שקדים היא זיהום העלול לגרום לשקדים להתנפח ולהוביל לכאב גרון. התקפים תכופים של דלקת שקדים עשויים להיות סיבה לביצוע ניתוח להסרתם. תסמינים אחרים כוללים חום, בעיות בליעה ובלוטות נפוחות סביב הצוואר.

הרופא עשוי להבחין כי הגרון אדום והשקדים מכוסים בציפוי לבנבן או צהוב. לעיתים הנפיחות עשויה להיעלם מעצמה, ובמקרים אחרים אנטיביוטיקה או ניתוח עשויים להיות נחוצים.

מי זקוק לניתוח להוצאת שקדים?

דלקת שקדים והצורך בכריתתם נפוצים יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים. אך אנשים בכל גיל עשויים לחוות בעיות עם השקדים, המצריכות ניתוח. כשדלקת שקדים מתרחשת פעם אחת, אין צורך בכריתתם.

הניתוח נדרש בקרב אנשים הסובלים לעיתים קרובות מדלקת שקדים או דלקת גרון. אם אדם חווה לפחות שבעה מקרים של דלקת שקדים בשנה, או חמישה מקרים או יותר בשנים האחרונות, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הצדקת הניתוח להסרת שקדים.

כריתת שקדים מטפלת גם בבעיות רפואיות אחרות, כולל:

  • בעיות נשימה הקשורות לשקדים נפוחים.
  • נחירות רמות תכופות.
  • התקפי הפסקת נשימה במהלך השינה, או דום נשימה בשינה.
  • דימום השקדים.
  • בעיות עם לעיסת מזונות, במיוחד בשר.
  • סרטן השקדים.

מהלך ניתוח להוצאת שקדים

קיימות מספר שיטות שונות להסרת השקדים. השיטה הנפוצה ביותר נקראת "סכין קר לנתיחה". במקרה זה, המנתח מסיר את השקדים עם אזמל. שיטה נפוצה אחרת כרוכה בצריבת הרקמות בתהליך הנקרא צריבה. רטט אולטרסאונד, המופעל באמצעות גלי קול, משמש כשיטה לניתוח להוצאת שקדים, האורך בסביבות חצי שעה.

ללא קשר לשיטה הכירורגית הנבחרת, הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. המטופל אינו מודע למהלך הניתוח ואינו חש כל כאב. כשהוא מתעורר מהניתוח, הוא נמצא בחדר התאוששות. צוות רפואי מפקח על קצב הלב ולחץ הדם, וברוב המקרים ניתן לשוב הביתה באותו יום, כשהניתוח עבר בהצלחה.

התאוששות מניתוח להוצאת שקדים

המטופלים עשויים לחוות מעט כאבים כשהם מתאוששים מהניתוח. יתכן כאב גרון לאחר הניתוח, כמו גם כאבים בלסת, באוזניים או בצוואר. יש לנוח הרבה, במיוחד יומיים או שלושה לאחר הניתוח. במהלך ההתאוששות יש לשתות מים או לאכול קרח ולשמור על לחות הגוף מבלי לפגוע בגרון.

מרק חם וצח ומחית תפוחים הם בחירות מזון אידיאליות בתקופת ההתאוששות. ניתן להוסיף גם גלידה, פודינג, שיבולת שועל ומזונות רכים אחרים. מומלץ שלא לאכול שום דבר קשה, פריך או חריף במשך מספר ימים לאחר ניתוח לכריתת שקדים.

תרופות נגד כאבים מסייעות להרגשה טובה יותר במהלך ההתאוששות. יש לקחת את התרופות בדיוק כפי שקבע הרופא, ולהתייעץ עימו אם מופיע דימום או חום לאחר הניתוח. נחירות בשבועות הראשונים נחשבות לתופעה נורמאלית וצפויה, אך יש להתייעץ עם הרופא במקרה של קשיי נשימה לאחר השבועות הראשונים.

אנשים רבים מוכנים לשוב לעבודה או ללימודים בתוך מספר שבועות לאחר הניתוח להסרת השקדים, ורוב האנשים שעברו את ההליך חווים פחות דלקות גרון בעתיד.

דילוג לתוכן