האם אפשר להתחסן גם נגד קורונה וגם נגד שפעת? עושים סדר

מאת: מערכת האתר | 21.1.2021

שתי המחלות, שפעת וקורונה הינן מחלות ויראליות, מחלות הנגרמות על ידי נגיף, כאשר השפעת הינה מחלה המוגדרת עונתית ובאההאם אפשר להתחסן גם נגד קורונה וגם נגד שפעת? עושים סדר לידי ביטוי בעיקר בתקופת החורף בעוד הקורונה, נכון למידע ולהבנה שיש כרגע הינה מחלה רב שנתית.
שתי המחלות משפיעות בעיקר על דרכי הנשימה משם גם באה ההדבקה, ולכן שיטת ההדבקה העיקרית נעשית בדרך טיפתית, זאת אומרת שאדם חולה מפיץ את המחלה על ידי שיעול או התעטשות – מה שנקרא רסס טיפתי.

מה ההבדלבין שפעת לבין קורונה?

שפעת היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף Influenza Virus, מחלה המלווה אותנו כבר מאות שנים החל מהמאה ה-4 לפני הספירה. במהלך השנים היו דיווחים על מגיפות שפעת שונות כמו השפעת הספרדית, שפעת העופות, שפעת החזירים כאשר יש שנים בהן השפעת "הרגילה" הינה עוד מחלת חורף ויש שנים בהם היא קטלנית יותר ואנשים רבים נפטרים ממנה. היא באה לידי ביטוי בחולשה כללית, כאבי שרירים וראש, חום גבוה, שיעול, נזלת וליחות ותחושה כללית מאוד לא טובה. יש אנשים שגם חווים כאבי גרון והפרשות בעיניים – לרוב ההחלמה הינה תוך 7 ימים.

קורונה גם היא מחלה ויראלית הנגרמת על ידי נגיף ה- COVID-19, נקרא גם נגיף הקורונה החדש שכן קורונה הינה משפחה מוכרת של נגיפים, אשר לרוב גורמים לסוג של התקררות ותחלואה קלה של מערכת הנשימה. אנשים הנדבקים ב- COVID19 ואכן מפתחים מחלה, לרוב זה יתבטא בחום, עייפות רבה, שיעול יבש, יש המדווחים על אובדן טעם וריח. תסמינים נוספים כוללים כאבי גרון, ראש, וכאבים מפושטים בכל הגוף, שלשולים ובמצבים חמורים קוצר וקשיי נשימה.

מעבר להדבקה טיפתית, הדבקה בקורונה יכולה להתרחש גם על ידי העברה באוויר – חלקיקים זעירים מאוד הנישאים באוויר למרחקים ארוכים יותר – זהו מצב נדיר ביותר. בתחילת המגיפה דובר על הדבקה דרך משטחים אך גם שם התברר שזהו מצב נדיר וכמעט בלתי אפשרי.

מהם הסיבוכים האפשריים לתחלואה משפעת ומקורונה?

הן השפעת והן הקורונה יכולות אצל אנשים מסוימים לגרום תחלואה קשה וסיבוכים, לרוב אלו יהיו אנשים בעלי מחלות רקע ומערכת חיסונית חלשה. בשפעת למשל מרבית הסיבוכים הינם של דלקת ריאות. שפעת קשה עלולה לגרום גם אנצפליטיס – דלקת המוח, גיליאן ברה ובמקרים קשים מאוד קריסת מערכות ומוות. במקרה של קורונה הסיבוך העיקרי ומה שמביא לתחלואה קשה זה "סערה ציטוקינית" אשר גורמת לכך שהגוף תוקף לא רק את הגורם הזר שחדר אליו אלא את עצמו.

מה ההבדלים בין חיסון השפעת לחיסון הקורונה?

חיסון השפעת הינו חיסון ותיק וידוע הקיים בשוק כבר שנים רבות. החיסון מגיע בזריקה או בתרסיס וההמלצה היא לקחת אותו אחת לשנה טרם עונת החורף. החיסון מתאים לתינוקות החל מגיל חצי שנה כאשר ילדים עד גיל 9 שלא קיבלו בעבר שתי מנות חיסון זקוקים ל- 2 מנות כאשר יש פער של 4 שבועות לפחות בין המנות, כל מי שקיבל בעבר 2 מנות, ילדים ומבוגרים צריכים מנה אחת פעם בשנה.

חיסון קורונה ניתן באמצעות זריקה, נכון לעכשיו יש לקבל את החיסון בשתי מנות בפער של 3 שבועות לחיסון של חברת פייזר ו4 שבועות לחיסון של חברת מודרנה. החיסון של פייזר אושר נכון לעכשיו למתן החל מגיל 16.

והאם מומלץ להתחסן גם כנגד שפעת וגם כנגד קורונה?

על פי ארגוני הבריאות אין מניעה לקבל גם חיסון שפעת וגם חיסון לקורונה. על פי הנחיות משרד הבריאות הישראלי כל מי שמתחסן לקורונה יעשה זאת בהפרש של שבוע מחיסון השפעת או מכל חיסון אחר.

דילוג לתוכן