משרד הבריאות: בחורף 2020 זהינו אפס מקרי שפעת

מחלת השפעת הינה מחלה ויראלית מדבקת מאוד, מוכרת בישראל ובעולם ומגיעה בעיקר סביב עונת החורף. היא מחלה הבאה לידימשרד הבריאות: בחורף 2020 זהינו אפס מקרי שפעת ביטוי במגוון תסמינים כמו כאבי שרירים, חום, נזלת, כאבי גרון, שיעול וכדומה. לרוב היא עוברת לבד תוך מספר ימים של מנוחה, לרוב היא מחלה שעוברת בצורה קלה יחסית אך ישנם מצבים בהם קורים סיבוכים אשר עלולים לגרום לאדם להגיע למצב של סכנת חיים, מצב בו יש צורך בטיפול רפואי מתאים. בכל שנה יש אנשים החולים קשה ואף נפטרים משפעת כאשר יש שנים בהן התחלואה היא גבוהה יותר, קשה יותר והתמותה היא גבוהה יותר, זה מוגדר שנה בה יש מגיפת שפעת קשה.

מהם תסמיני מחלת השפעת? כיצד מאבחנים ומטפלים בה?

משום שמחלת השפעת הינה ויראלית ומדובר על נגיפים המשפיעים בעיקר על מערכת הנשימה תסמינים רבים של מחלת השפעת הינם תסמינים סביב מערכת הנשימה כמו למשל נזלת, כאשר אנשים הנדבקים בשפעת מדווחים על אף דולף, סתום ולפעמים זה מלווה בקשיי נשימה. תסמין נוסף הינו שיעול לרוב יבש, חום אשר יורד מעט עם נטילה של משככי כאבים אך זהו חום שעולה מיד עם הפסקת השפעת התרופות, חום הנובע מהתמודדות של הגוף עם הוירוס כחלק מתפקוד תקין של מערכת החיסון. בנוסף שפעת מלווה לרוב בכאבי ראש וכאבי שרירים אשר אופייניים מאוד ומהווים בין התסמינים העיקריים על פיהם מאבחנים את השפעת. לרוב אבחון של תחלואה השפעת נעשה על ידי הרופא על סמך התסמינים אותם מתאר המטופל משום שמדובר בוירוס עונתי, אך במקרים בהם השפעת היא קשה יותר, תסמינים קשים ויש סיבוכים האבחון נעשה על ידי משטף לוע. לרוב אין טיפול לשפעת למעט מנוחה, הקפדה של שתיית נוזלים, הורדת חום במידת הצורך, אך במידה ויש סיבוכים כמו דלקת ריאות למשל יש לקבל טיפול רפואי מתאים.

האם השפעת מגיעה בכל שנה?

נגיף השפעת הינו נגיף המופיע בעיקר בתקופת החורף, הוא מגיע כל שנה וכל שנה הוא משתנה מה שמקשה על הגוף לפתח חסינות. יש שנים בהן הנגיף קטלני ואלים יותר אז מדובר בשנה בה המגיפה היא קשה, למשל בשנה בה יש שפעת חזירים, כתוצאה מזה כל שנה החברות אשר מייצרות חיסוני שפעת מתאימות את התרכיב החיסוני על ידי השערה איזה זן יהיה נפוץ יותר באותה השנה, מה שדורש התחסנות חוזרת כל שנה. בשנת 2021 דיווח משרד הבריאות כי לא זוהתה כלל תחלואת שפעת בישראל, נמצאו אפס מקרי תחלואה משפעת.

כיצד מומחים מסבירים את היעלמות השפעת בחורף 2021-2020?

היעלמות השפעת הינה אחד הדברים המעניינים והבלתי מוסברים שהתרחשו סביב מגפת הקורונה וקיימות סברות שונות מדוע השפעת נעלמה השנה. אחת מהסברות מדברת על כך שמספר המתחסנים לשפעת גדל באופן משמעותי השנה, כך גם מספר המתחסנים לדלקת ריאות מה שהפחית את התחלואה. כמו כן הקפדה על ריחוק פיסי ועטית מסיכות עוזרים גם הם ולא פחות חשוב זה תשומת לב גדולה יותר שאנשים נותנים לתסמינים שונים כמו נזלת, שיעול ועוד, שבעבר נטו להתעלם מהם ועכשיו אלו תסמינים אשר גורמים לאנשים לשמור יותר ולהימנע מלהסתובב ולבוא במגע עם אנשים. אך עדיין למרות כל ההסברים הללו, המומחים מתקשים להסביר את השינוי הדרמטי בנושא תחלואת השפעת שכן הם העריכו על סמך תחלואת הוירוסים שאותרו בתקופת הקיץ שגם בחורף יהיה שינוי והתחלואה תהיה נמוכה יותר אך לא ציפו שהיא תעמוד על אפס מקרים.

דילוג לתוכן