מתי מומלץ לעשות חיסון נגד שפעת?

מתי מומלץ לעשות חיסון נגד שפעת?הזמן המושלם לקבל חיסון נגד שפעת עשוי להיות מוקדם יותר מכפי שרוב האנשים חושבים. זהו אינו מדע מדויק, ועיתוי החיסון והמינון שלו, משתנים מעט מדי שנה.

עונת השפעת עשויה להתחיל כבר בחודש אוקטובר ולהימשך עד מאי. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), קובע שהיא מגיעה לשיאה ברוב המקרים בין החודשים דצמבר לפברואר.

מומחים ממליצים לקבל את החיסון או התרסיס ברגע שהוא זמין במרפאות ובבתי המרקחת בעדיפות לפני אוקטובר, היות והגוף זקוק לשבועיים לפחות על מנת לפתח את הנוגדנים המונעים שפעת. זהו ציר הזמן הבטוח להגנה מפני התפשטות הווירוס.

אך החסינות המסופקת על ידי החיסון מתחילה לדעוך לאורך הזמן, ככל שהנגיף ממשיך להשתנות, כך שקבלת הזריקה או התרסיס מוקדם מדי, עלולה להוביל לפגיעות בסוף עונת השפעת.

תחילת עונת השפעת אינה מוגדרת בבירור

קיימות גרסאות רבות המשתנות משנה לשנה. אך כשמשווים את הנתונים לאורך השנים, נמצא שעונת השפעת מתרחשת בעיקר בין החודשים פברואר ומרץ.

כשאדם מחוסן, המערכת החיסונית שלו עוברת שלבים רבים כדי לייצר נוגדנים ספציפיים לשפעת. כמות ההגנה מפני שפעת תלויה בכמות הנוגדנים בגוף. לכן אין זה מומלץ להמתין עם קבלת החיסון עד שעונת השפעת בעיצומה.

עם התזמון הנפוץ של עונת השפעת והמספר הלא ידוע של הנוגדנים, קשה לקבוע מתי בדיוק מומלץ לקבל את החיסון. אך שמונים עד תשעים אחוזים מהמבוגרים בגילאי 65 ומעלה, נמצאים בסיכון למוות הקשור לשפעת, ולכן מומלץ להיצמד להמלצה הסטנדרטית לקבלת החיסון באוקטובר, כך שהוא ישפיע על התפתחות הנוגדנים בפברואר.

חסינות הולכת ופוחתת

מומחים מכנים את יעילות החיסון נגד שפעת כחסינות הולכת ופוחתת. אם מקבלים את החיסון בתחילת ספטמבר, עדיין ניתן להידבק בשפעת בין החודשים פברואר או מרץ, כאשר הווירוס עדיין בסביבה.

לא ניתן לחזות במדויק כמה זמן יש לאדם שקיבל את החיסון, אך מומחים מדווחים שהוא מציע הגנה למשך חצי שנה עד שמונה חודשים.

מדענים החולקים על נתונים אלו, מדווחים על אנשים צעירים ובריאים, שאצלם ההגנה עשויה להימשך שנים, גם כאשר זני השפעת משתנים. חלק מהרופאים ממליצים על קבלת מינון נוסף של החיסון לאנשים מעל גיל 65 עם מערכת חיסון פגיעה במיוחד.

רוב המומחים סבורים שקבלת החיסון באוקטובר מאפשרת את הסיכויים הטובים ביותר להימנע משפעת, אך מסבירים שקבלת החיסון בכל עת, טובה יותר מאשר לעולם לא.

נקיטה באמצעי זהירות בקבלת החיסון נגד שפעת

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן ממליץ על קבלת החיסון החל מגיל שש, מדי שנה. אך אנשים עם היסטוריה של תסמונת גיליאן בר, אלרגיות לביצים או כל החומרים המשפיעים על מערכת החיסון, או אנשים שנוטים להיות חולים מדי חורף, צריכים להתייעץ עם הרופא לפני קבלת הזריקה.

תינוקות מתחת לגיל שנתיים, או אנשים מעל גיל 49, ונשים הרות אינם יכולים לקבל את החיסון באמצעות תרסיס לאף. גם חולי אסטמה צריכים להתייעץ עם הרופא לגבי בטיחות החיסון.

דילוג לתוכן