שישה טיפים לחיזוק המערכת החיסונית

שישה טיפים לחיזוק המערכת החיסוניתהמערכת החיסונית היא אחת המערכות החשובות בגוף. ללא המערכת החיסונית נכנסים לגוף פולשים רבים כמו וירוסים, חיידקים ופטריות. לכן, שמירה על מערכת חיסונית חזקה היא חשובה ואף קריטית, במיוחד בחודשי החורף.

שמירה על מערכת חיסונית חזקה היא לא מסובכת מדי. קצת מודעות ותשומת לב יעשו את העבודה. הנה 6 טיפים לשמירה על צבא ההגנה לגוף שלנו:

  1. 1. הקפדה על שינה מספיקה

  2. במיוחד בעידן שלנו ישנה נטיה לזלזל בחשיבותה של השינה. בניגוד למה שנדמה, בזמן השינה הגוף שלנו פעיל ותהליכים רבים קורים בזמן שינה ולא בזמן ערות כמו גדילה למשל. השינה מחזקת את הגוף ושומרת על מערכת חיסונית חזקה המכילה כמות יפה של תאים לבנים. הקפידו לישון לפחות 8 שעות  והעדיפו שינה על פני עוד תכנית בטלויזיה או על פני עבודה בשעות הלילה.

2. תזונה בריאה

מה שאנו מכניסים לגוף שלנו הוא חומר הגלם עימו הגוף יכול לעבוד. לכן, תזונה בריאה ונכונה היא חיונית ביותר לחיזוק המערכת החיסונית. שימו לב מה אתם מכניסים לגוף. הקפידו על ארוחות ולא על "חטיפת אוכל", דאגו למזון מגוון, עשיר בכל אבות המזון, כאשר מהפחמימות בחרו את הפחמימות "הטובות" כמו דגנים מלאים או אורז מלא והפחיתו בסוכרים פשוטים וקמח לבן שמחלישים את המערכת. חזקו אותה עם שפע של ירקות ופירות ושומן בריא המגיע מאגוזים למיניהם, אבוקדו, שמן זית וגם דגים המכילים חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3.

3. פעילות גופנית

כל פעילות גופנית תחזק את המערכת החיסונית על ידי הכנסת יותר חמצן לגוף, הפעלת השרירים ועימם הפעלת כל מערכות הגוף. פעילות אירובית יעילה במיוחד. היא מביאה להכנסת חמצן רב יותר באמצעות הגברת קצב פעימות הלב.

הזרמת דם עשיר בחמצן בקצב גבוה מזרזת את ייצורם של תאים נוספים למערכת החיסונית וכך מגבירה את יעילותה. סגלו שגרה של פעילות גופנית שנוחה לכם ותוכלו להתמיד בה. אל תציבו מטרות גבוהות מדי. חצי שעה הליכה או תרגילים ואפילו הרגלים כמו עליה במדרגות במקום במעלית ויותר קימה מהכיסא בשעות העבודה יתרמו.

4. להפחית לחץ ומתח ולצחוק יותר

לחץ ומתח מחלישים את המערכת החיסונית. כשאנו לחוצים ומתוחים אנו נושמים בצורה פחות טובה. במקום נשימות עמוקות אנו נושמים נשימות קצרות ושטחיות ופעמים אפילו מדלגים על נשימה. בכלל, ידוע עד כמה גוף ונפש הם אחד. מה שיעשה טוב לגוף יעשה טוב לנפש ולהיפך.

נכון, אנחנו חיים בעידן לחוץ. עדיין עם מעט מודעות ניתן להיות רגועים יותר ולחוצים פחות. אל תאבדו את חוש ההומור. תמיד אמרו שהצחוק יפה לבריאות. הצחוק מכניס לגוף שפע של חמצן שמחזק את המערכת החיסונית ומערכות אחרות.

5. להיות מחוברים לאנשים שעושים לכם טוב

במחקרים נמצא שאנשים בודדים יותר היו עם מערכת חיסונית חלשה יותר. היו מחוברים לאנשים, אבל בחרו את האנשים עימם אתם מתחברים. מצאו מיהם האנשים שעושים לכם טוב, למדו לזהות עם מי אתם חשים נוחות ורוגע ועם מי אתם מרגישים צורך להוכיח את עצמכם וחשים מתח. רפדו את עצמכם ברשת של אנשים שנעים וכיף לכם איתם.

6. להקפיד לשהות לפחות חצי שעה במקום פתוח

אורח החיים היום גורם לנו לעבור ממקום סגור אחד לאחר במשך כל היום: בית- אוטו- עבודה-אוטו- לעיתים סופר או קניון- אוטו- בית.

נסו למצוא לפחות חצי שעה ביום, בין אם בבוקר, אחה"צ, ערב או אפילו בהפסקת הצהריים בעבודה, בה אתם נמצאים ברצף בחוץ. לכו עם הילדים לגן משחקים, אכלו צהריים בחוץ בצורת פיקניק, לכו לים בערב. שהיה במקום פתוח מרגיעה, מסדרת את הראש, מכניסה אויר עשיר בחמצן וגורמת לחיזוק המערכת החיסונית.

דילוג לתוכן