שפעת קשה: חושד שהתרשלו באבחון המחלה? יש מה לעשות!

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

שפעת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי נגיף התוקף את דרכי הנשימה של החולה. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בנזלת, כאבי גרון, כאבי שרירים, אובדן של התיאבון, בחילה, סחרחורת, עייפות, חום גבוה ועוד.

הסיבוך השכיח ביותר של המחלה הוא דלקת ריאות, שבמקרים מסוימים עלולה להיות קטלנית, בעיקר כשמדובר על קשישים, ילדים קטנים או חולים שסובלים מדיכוי של מערכת החיסון בשל מחלת רקע או בשל טיפול תרופתי מסוים.

כיצד מאבחנים שפעת?

באופן עקרוני האבחון מתבסס על התסמינים הקליניים מהם סובל החולה. עם זאת, במקרים בהם ישנו צורך לבצע אבחון מעמיק יותר, ניתן לבצע בדיקת תרבית וכן בדיקות גנטיות מסוימות המאפשרות לזהות את הזן הספציפי של הנגיף שתקף את דרכי הנשימה של החולה.

ברוב המקרים אין צורך לבצע בדיקות מתקדמות על מנת לאבחן את זן הנגיף אך לא אחת ישנה חשיבות עליונה לאבחן את המקור למחלה בדגש על מקרים בהם מדובר על זנים אלימים במיוחד.

מהי הרשלנות רפואית באבחון שפעת?

רשלנות רפואית באבחון שפעת היא מצב שבו בעקבות חוסר האבחון השפעת הסתבכה ונגרם למטופל נזק. כפי שציינו, קיימות קבוצות מסוימות של חולים שנמצאים בסיכון לסבול מסיבוכי המחלה ובנוסף לכך, ישנם זנים אלימים במיוחד של שפעת שמעמידים את החולה בסיכון גבוה לסבול מסיבוכים.

על מנת להוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית באבחון שפעת, יש להוכיח כי הרופא שהיה אחראי על האבחון חרג מרמת האחריות שהייתה מוטלת עליו.

במילים אחרות, יש להראות כי כל רופא סביר אחר היה מצליח לאבחן את המחלה. כמו כן יש לציין כי במקרים מסוימים הרשלנות הרפואית באה לידי ביטוי באי הפניית המטופל לבדיקות האבחון המתאימות חרף מצבו וחרף גורמי הסיכון הקיימים.

בנוסף לכך יש להוכיח כי למטופל נגרם נזק ולבסוף יש לקשור את הרשלנות לנזק שנגרם בקשר סיבתי.

מה יש לעשות במקרים של חשד לרשלנות רפואית באי אבחון מחלת השפעת?

במקרים בהם מועלה החשד כי התקיימה רשלנות רפואית בהקשר זה יש בראש ובראשונה ליצור קשר עם משרד עורכי דין שמתמחה בתביעות שמוגשות בגין רשלנות רפואית.

שימו לב – אחת הטעויות השכיחות שאנשים רבים עושים במצב זה היא פנייה ישירה למשרד הבריאות או להנהלת בית החולים. לפני שמגישים תלונה למשרד הבריאות או לבית החולים יש לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום וזאת על מנת לקבל את חוות דעתו המקצועית.

רק עורך דין לענייני נזיקין שמתמחה בתחום התביעות שמוגשות בגין רשלנות רפואית יכול להעריך את סיכויי הניצחון של התביעה, לקשר אתכם עם רופא מומחה לצורך כתיבת חוות דעת רפואית ולהוליך אתכם צעד אחר צעד בדרך לניצחון בתביעה.

עורכי הדין שעוסקים בתחום לא גובים תשלום עבור עבודתם אלא לאחר הניצחון בתביעה והשכר מהווה מעין נגזרת של סכום הפיצויים המשולם לתובעים.

הסיכונים של אי אבחון מחלת השפעת

אי אבחון של מחלת השפעת מוביל לכך שהמטופל לא מקבל את הטיפול המתאים. בנוסף לכך, במקרים של הידבקות בסוגים חמורים של שפעת כמו למשל שפעת החזירים, ישנו צורך להחזיק את החולה בבידוד.

הבידוד נדרש הן על מנת להגן על סביבתו הקרובה מפני הדבקה והן על מנת להגן על המטופל עצמו וזאת משום שהמחלה מחלישה את המערכת החיסונית והופכת את המטופל לפגיע במיוחד למחלות זיהומיות רבות.

הסיבוך השכיח ביותר כפי שציינו הוא התפתחות של דלקת ריאות חריפה שעלולה להעמיד את חיי החולה בסיכון. כמו כן נשים הרות שסובלות משפעת החזירים עלולות לחוות התייבשות חמורה ואף לסבול מקשיי נשימה.

החשיבות של חוות דעת רפואית במקרים של אי אבחון מחלת השפעת

על מנת לבסס תביעה בגין רשלנות רפואית מסוג אי אבחון מחלת השפעת יש לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית. בחוות הדעת הרפואית שנכתבת על ידי רופא מומחה יש לפרט את נסיבות המקרה לפרטי פרטים, לפרט אודות הנזק שנגרם למטופל, להסביר כיצד בא יסוד הרשלנות לידי ביטוי במקרה המדובר, להראות מדוע כל רופא סביר אחר יכול היה לאבחן את המחלה במועד מוקדם יותר ועוד. ללא חוות דעת רפואית לא ניתן למקסם את סכום הפיצויים.

דילוג לתוכן